середа, 21 жовтня 2020 р.

Ігор Кирилович Свєшніков

 Ігор Кирилович Свє́шніков (Свє́шников) (19 жовтня 1915Київ — †20 серпня 1995Дубно) — український історик російського походження, археологдослідник Берестецької битви 1651 року, доктор історичних наук (1972). Академік Краківської академії наук.

Народився у дворянській сім'ї Кирила Петровича Свєшнікова та Надії Миколаївни Радченко. У 1921 родина переїхала у свій маєток у с. Хотин Дубенського повіту Волинського воєводства (нині Радивилівський район Рівненської області), де Ігор провів дитячі роки.

У 1930 році вступив до 4 класу гімназії м. Дубна, закінчивши яку (1935) здав конкурсні іспити на юридичний факультет Львівського університету. Але вже через рік, випадково потрапивши на лекції відомого археологапрофесора Леона Козловського, настільки захопився археологією, що вона стала головною справою усього його життя. Офіційно навчаючись на юридичному факультеті, з власної ініціативи відвідував усі лекції з археології, відбув на кафедрі археології практичні заняття і став активним учасником археологічних семінарів.

Протягом 19461950 рр. брав участь у ряді археологічних експедицій, організованих Львівським відділенням Інституту археології Академії наук, що працювали на теренах Прикарпаття та Волині (Волиця СтраклівськаКостянець (ур. Лиственщина), Ріпнів). Паралельно з музейною роботою здавав іспити і заліки, писав курсові роботи на історичному факультеті. У 1950 закінчив навчання в університеті, здобувши диплом про вищу освіту. У 1952 здійснює самостійні розкопки поселення ранньоскіфського часу біля с. Сухостав на Тернопільщині, а протягом п'яти польових сезонів (19531957 рр.) на запрошення Тетяни Пасек працював у складі експедиції Інституту археології АН СРСР у Молдови.

Восени 1957 поблизу с. Дитиничі разом із Г. М. Власовою досліджували могильник вельбарської культури, де вперше було здобуто матеріали, що засвідчували присутність на території Волині гепідських племен; протягом 19571958 рр. у цьому ж складі вивчалися поселення та могильник городоцько-здовбицької культури початку бронзової доби біля с. Здовбиця Здолбунівського району на Рівненщині. Здобуті матеріали були покладені в основу написання кандидатської дисертації на тему «Пам'ятки племен бронзової доби Прикарпаття і Західного Поділля», яку він успішно захистив у 1958 в Інституті археології АН СРСР. У системі Міністерства культури України це була перша кандидатська дисертація, захищена в Україні музейним працівником. 20 вересня 1959 переходить на роботу у відділ археології Інституту суспільних наук АН УРСР (нині Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України).

Помер у ДубноРівненська область. Похований у смт Івано-Франкове Яворівського району Львівської області.

 осліджував пам'ятки доби бронзи в с. ГородокЗдовбицяОзліївКостянець Рівненської області, курган тшинецько-комарівської культури та гробницю культури кулястих амфор в с. Івання, могильник вельбарської культури в с. Дитиничі Дубенського р-ну Рівненської області.

Понад 20 років проводив розкопки на місці Берестецької битви, результати яких узагальнив у монографії «Битва під Берестечком» (1993). (Свєшніков I. К. Битва під Берестечком. – Львів: Слово, 1993. – 304 с.  https://chtyvo.org.ua/authors/Svieshnikov_Ihor/Bytva_pid_Berestechkom/)

Досліджував давньоруське літописне місто Звенигород біля Львова, де виявив перші в Україні берестяні грамоти.

Автор монографій про культури шнурової кераміки та кулястих амфор, путівника по заповіднику «Козацькі могили» (Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви»), монографії про Берестецьку битву 1651 року, численних публікацій у наукових журналах та в пресі.

Почесний член Рівненського краєзнавчого товариства Всеукраїнської спілки краєзнавців.

Краківська академія наук (Польща) незадовго до кончини вченого прийняла його в академіки.

Джерело:   Вікіпедія 

Більш детальна інформація про Ігоря Кириловича Свєшнікова та його праці розміщена в біобіблографічному покажчику Рівненської обласної універсальної бібліотеки  «Ігор Свєшніков – археолог, історик, краєзнавець». Режим доступу: http://libr.rv.ua/data/library/img/101.pdf




Немає коментарів:

Дописати коментар