Віртуальні виставки



Нові надходження літератури
за ІI квартал  2017 року

Авдєєнко, В. А. Київський патерик. 17 непростих питань української історії / Віктор Авдєєнко; пер. з рос. О. А. Концевич; худож.-оформлювач  І. М. Алєксеєва. – Харків: Орбіта, 2016. – 219 с.
Ким насправді були літописні поляни? Хто автор «Слова о полку Ігоревім»? Куди поділися хозари і звідки взялися козаки? Чи можна було уникнути татаро-монгольського ярма? Чи мала шанси Україна стати державою за Богдана Хмельницького і Михайла Грушевського? Про все це – і не тільки – докладно і захоплююче розповідає історик, журналіст, письменник Віктор Авдєєнко, висуваючи часом зовсім несподівані версії історичних фактів.

Алексієвич, С. Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього: роман / Світлана Алєксієвич; пер. і післямова О. Забужко. – К.: Комора, 2016. – 288 с.
Це художньо-документальний роман про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів та перевернула світогляд цілого покоління. Роман створено на основі розлогих інтерв'ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії. Співрозмовниками авторки були: ліквідатори та їхні родичі, вимушені переселенці з уражених радіацією регіонів, самосели „зони", посадовці, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, а також діти, котрі знали, що народилися вже приреченими.

Барви слова: книга про життєвий і творчий шлях Григорія Дем`янчука / упоряд. В. Басараба, Л. Дем`янчук. – Рівне: Волинські обереги, 2016. – 224 с.: іл. – (Золоті  імена Рівненщини ).
Цим виданням продовжуємо серію «Золоті імена Рівненщини» про знаних у краї людей, чиї суспільні і професійні здобутки можуть бути взірцем для наслідування та поцінування.
У третій книзі цієї  серії розповідається про заслуженого журналіста України, почесного члена Всеукраїнської спілки краєзнавців, письменника Григорія  Сименовича  Дем`янчука.


Білокінь, С. І.  Масовий терор як засіб державного управління в СРСР. 1917- 1941рр.: джерелознавче  дослідження / С. І. Білокінь . – К.: Укр. Пропілеї, 2016. – 694 с.
Видання викриває та демонструє на загал засоби й механізми більшовицького терору в період Розстріляного відродження та боротьби за самостійність України. Це історія нерівного, драматичного і навіть трагічного протистояння інтелектуальних еліт і представників радянської держави та правлячої партії, які прагнули підпорядкувати або ж знищити все, над чим не мали контролю, — мистецтво, науку, пам'ятки історії — увесь культурний світ разом з його творцями й захисниками.

Береза, Ю. П. Усмішкою витру сльозу. Лірика. Гумор і сатира / Ю. П. Береза. – Рівне: Волинські обереги, 2016. – 940 с.
До книги «Усмішкою витру сльозу» увійшли ліричні та гумористичні твори, написані за останні роки українським письменником Юрієм Березою.


Березовець, Т. Анексія: Острів Крим.  Хроніки гібридної війни / Тарас Березовець. – 2-ге вид. – К.: Брайт Стар Паблішинг, 2016. – 408 с.
У книзі аналізуються механізми та технології т. зв. «гібридної війни», розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим. Окремо досліджується розвідувальна та інформаційно-пропагандистська операція російських спецслужб, яка дозволила підготувати анексію Криму, починаючи з 1991 року. Твір містить велику кількість документів та фото, які є доказами злочинного характеру окупації півострова. Книга у хронологічному порядку охоплює період з 18 лютого 2014 року –...

Бернс, Р. Моя любов: вибрані твори /Р. Бернс;  пер. з англ.; упоряд. та авт. приміток В. Габор. – Львів: ЛА «Піраміда», 2016. – 416 с. – (Майстри українського перекладу).
Славетний шотландський поет Роберт Бернс став поетичним символом рідного краю. В своїх творах він славить невгасиму житєєлюбність свого народу та оспівує життя простих людей, любов і дружбу, ніжність і мужність, злагоду і мир.

Винниченко, В. Мала проза / В.  Винниченко; упоряд. та примітки С. А. Гальченка . – К.: Наукова думка, 2016. – 941 с.
До книги малої прози видатного українського письменника і державного діяча В. Винниченка увійшло вісім оповідань збірки «Намисто. Разок перший» та два твори, написані для «Разка другого». Крім того, книга містить ранні твори, більшість яких визнана літературними шедеврами, і оповідання 1900-х – першої половини 1920-х років періоду еміграції.

Грушевський, М. С. Твори : у 50 т. Т. 47 : кн. II. Меморіальна грушевськіана. Серія "Допоміжні матеріали: довідники, покажчики, архіви" / М. С. Грушевський ; ред. Г. Папакін [та ін.] ; упоряд.  В. В. Тельвак ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М. С. Грушевського. – Львів: Світ, 2016. – 424 с. – (Українська книга).
Том містить різнопланові меморіальні публікації авторства визначних українських, польських, російських, німецьких, чеських та французьких інтелектуалів, котрими сучасники вченого відгукнулися на трагічну смерть М.Грушевського. Публікації дають змогу реконструювати образ вченого у середовищі його сучасників. Завдяки своїй жанровій специфіці опубліковані тексти є важливим джерелом пізнання українознавчих дискусій першої третини ХХ ст.

Дацюк, Г. І.  Янголи небесної чоти / Г. І. Дацюк. – Чернівці: Буктрек, 2016. – 320 с.
У книзі зібрані імена видатних людей, яких називають моральними авторитетами суспільства. Усіх їх об’єднує те, що зовсім нещодавно вони були гостями передачі на радіо «Культура». Розмови у прямому ефірі – це миттєвості, до яких згодом не повертаються. Оприлюднені ж у книжці інтерв’ю дають можливість звертатися до слова лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка ‑ письменника Анатолія Дімарова, художника Миколи Стороженка, філософа Євгена Сверстюка, а також матері учасника руху опору Валерія Марченка – Ніни Марченко, співака Степана Фіцича. Їхні голоси вже в небесах, але видруку ване радіослово дає нам можливість почути цих людей на землі і подякувати за незабутні зустрічі, що випромінювали любов.
Друга частина книжки присвячена митцям, які живуть та творять культурний простір України і стали добровольцями, волонтерами АТО, героями Революції гідності.

Достал, Я. Європейське коріння: путівник-довідник / Ярослав Достал; переклад, упоряд. та доповн. Ю. Фатули. – Ужгород: Карпати,2016. – 328 с.: іл.
Путівник Ярослава Достала по Підкарпатській Русі, як звалося у минулому Закарпаття у складі Чехословацькій Республіки, судилося бути одним із багатьох досліджень туристичної й рекреаційної привабливості краю, що побачили світ у далеких тридцятих роках минулого сторіччя. Воно й сьогодні вабить сучасного читача своєю унікальною інформацією і є цінним джерелом вивчення історії тих наших сіл і міст, яким довелося два десятки років бути у складі однієї із найрозвиненіших демократичних держав Європи.
Сьогодні це є особливо актуальним. Як наголошує автор вступного слова В. Фенич, нині, коли Україна вкотре декларує курс на Захід та його цінності, Закарпаття, зі своїм тисячолітнім європейським корінням у складі середньовічної та ранньомодерної Угорщини, модерної Австро-Угорщини, і передусім демократичної Чехословаччини міжвоєнного часу, має всі шанси повернути свою європейську спадщину.
Дьомін, В. Я тебе не покинув: поезії / Володимир Дьомін. – Рівне: О. Зень, 2016. -  90 с.
Во­ло­ди­мир Дьо­мін – це пат­ріо­тич­ний міс­ток між Схо­дом і За­хо­дом. Він лю­бив свій край, лю­бив життя, ко­хав дру­жи­ну і ті­шився ді­тьми. Живучи серед нас,- заклопотаних і суєтних, - він бачив більше , відчував гостріше, патріотичніше, сприймав  поетичніше, зворушливіше, ніжніше.
Читаймо тепер ці послання із вічності. Учімося звичайної людської мудрості, доброзичливості та любові.
Зіновіїв, К. Золоте чересло : книга народних ремесел, звичаїв та побуту в Україні, писана Климентієм Зіновієвим, поетом кінця XVII – початку XVIII ст. / К. Зіновіїв; упоряд., пер. з давньоукр. О. Шугай. – Київ : Мистецтво, 2016. – 336 с.: іл.
Видатний поет Климентій Зіновіїв жив у кінці XVII — на початку XVIII ст. Його рукописна збірка, яку Іван Франко зарахував до найкращих надбань українського письменства, пробула в безвісті півтора століття, побачивши світ лише 1912 року. Писав Климентій Зіновіїв тогочасною книжною українською мовою. Він багато мандрував, дуже добре знав народні звичаї, ремесла, побут, любив людей праці, про що й хотів повідати нащадкам.

Зануссі, К. Страта двійника : п'єси / К. Зануссі; пер. з пол. Л. Хворост; худож.-оформ. В. М. Карасик. – Харків: Орбіта, 2016. – 202 с.

До видання увійшли чотири п’єси Кшиштофа Зануссі, вперше перекладені українською. Кожна з них являє собою спробу художнього розв’язання тієї чи іншої непростої морально-філософської дилеми. Це може бути чесність проти  брехні, як-от у «Неприступній», людська гідність проти підлості, як у «Передплаченому милосерді», вибір між любов’ю земною та небесною, як у «Внутрішніх голосах», чи між сумлінням та ілюзією вседозволеності, як у «Страті двійника». Загальнолюдська проблематика, порушена в цих творах, не залишить байдужим навіть найвибагливішого читача-інтелектуала, а гострі діалоги, влучно виписані антагоністичні характери і вправна драматургія спонукають замислитися над постановкою п’єс Кшиштофа Зануссі на українській театральній сцені.

Кокотюха, А. А. Автомобіль із Пекарської: роман / А. А. Кокотюха; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – К.: Довженко букс, 2016. – 283 с.: іл.
Львів, 1911 рік. У центрі міста, на вулиці Пекарській, у власному розкішному автомобілі знайдено мертвою доньку нафтового магната. У вбивстві підозрюють її таємного коханця. Це – Густав Сілезький, один із королів львівського злочинного світу. Він може довести свою невинність. Та докази готовий довірити лише одній людині – Климові Кошовому, який повинен знайти справжнього вбивцю, аби витягнути давнього знайомого з тюрми. У пошуках йому допомагає вірний друг Йозеф Шацький, і разом вони розкривають брудні таємниці з життя міської аристократії. Люди в масках, кримінальні ватажки, мільйонери, провокатори – підозрюються всі. І все ж найбільший ризик для Клима Кошового – це те, що його приватне розслідування категорично не подобається впливовій красуні Магді Богданович…
Колібаба, Л. М. Словник  дієслівного керування / Л. Колібаба, В. Фурса. – К.: Либідь, 2016. – 656 с.
Систематизовано типові нормативні відмінкові форми залежних від дієслів іменників, серед яких - найскладніші, суперечливі випадки дієслівного керування в сучасній українській літературній мові. Це також перша спроба повернути до активного вжитку питомі, органічні для української мови словоформи та синтаксичні конструкції, що їх забороняли або обмежували у використанні за радянської доби. Запропоновані граматичні форми іменників ґрунтуються на нормах української літературної мови та сучасних здобутках теоретичного й прикладного українського мовознавства. Для широкого читацького загалу. Стане в пригоді як практичний порадник науковцям, викладачам вишів, журналістам, редакторам, учителям, аспірантам, студентам, учням і всім, хто прагне повернути українській мові національне обличчя.
Коломійчук, Б. В. В`язниця душ: повісті / Богдан Коломійчук; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Факт, 2016. – 220 с.
 Події у повістях, що увійшли до видання, відбуваються на початку ХХ століття у Львові. В основі сюжету кожної повісті - блискуче розслідування заплутаної справи, яке проводить комісар Адам Вістович. Карколомні пригоди доповнює оригінальна містика та зі смаком подана еротика.
Кононенко, В. І. Загадковий світ мистецтва: нариси з історії західноєвропейського живопису / В. І. Кононенко. – К.: Мистецтво, 2016. – 112 с.: іл.
Книга "Загадковий світ мистецтва" присвячена творчості найвидатніших живописців Західної Європи від доби Відродження до початку ХХ століття. Розкрито  зміст і мистецьку значущість полотен Ботічеллі й Тіціана, Дюрера і Рембрандта, Сезанна і Ван Гога  та інших великих майстрів пензля. Простежено шляхи розвитку й основні напрямки західноєвропейського живопису.
Куліш, П.  Повість про український народ / П. Куліш; упоряд. та авт. вступ. статті В. Івашків; параклад з рос. Я. Приходи. – Тернопіль: Терно-граф, 2016. -228 с.: іл.
Повість про український народ” (1846) Пантелеймона Куліша перевидано вперше за 160 років після її виходу у світ. У ній стисло й доступно викладено історію України від початків козацтва до XIX сторіччя. Особливістю твору є виразна та послідовна національно-патріотична позиція автора, цікавий погляд на головні події нашої минувшини. Книжку надруковано зі збереженням усіх особливостей першодруку.
Ліфтон, Р. Д. Технологія «промивки мізків»: психологія тоталітаризму / Р. Д. Ліфтон. – Х.: Віват, 2016. – 416 с.
Де вперше почали застосовувати блюзнірську технологію «виправлення мислення», жертвами якої сьогодні стала більшість світового населення? І чи не час нам приєднатися до мислячої меншості, щоб за звичними діями політиків побачити нарешті методи зомбування мас і захиститися від них?
Ця книга, побудована на ретельному аналізі доль тих, хто постраждав від тоталітарної влади, допоможе вам легко впоратися із цим завданням. Дізнайтеся, як майстерно правлячий клас перетворює дорослих людей на слухняних маріонеток і якими є ознаки психологічного тероризму. Захистіть свою свідомість від психологічного насильства і вторгнення досвідчених політтехнологів прямо зараз, якщо дійсно хочете жити у вільній країні! 

Лойко, С. Аеропорт. Головна книга про війну, якої не повинно було бути, і про героїв, які хотіли жити, але вмирали : роман : у новій доп. редакції / С. Лойко ; пер. з рос. О. Гончар. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. – 376 с. : фот.  

 «Аеропорт» – це не хроніка, не розслідування, не літопис. Це художній вимисел, заснований на реальних фактах. У книзі багато персонажів, багато переплетених драматичних сюжетних ліній. Роман не тільки і не стільки про війну. Він і про любов, про зраду, пристрасть, ненависть, лють, ніжність, відвагу, біль і смерть. Іншими словами, про наше сьогоднішнє й учорашнє життя.
Майданська, С. В. Люблю любити любов: статті і есе / С. В. Майданська. – Житомир:ПП «Рута», 2016. – 328 с.
Герої Майданської жили в різні часи : епоху козацьких вольностей і непорушного самодержавства, в період «шестидесятників» і фатальних голодних тридцятих років, окремі з них наші сучасники. В однойменній статті «Люблю любити любов» авторка розкрила природу почуття в житті і творчості своєї славетної землячки - Ірини Вільде, чиї слова використала для назви презентованої книги. В роботі «Я нічим не відрізняюся від сонця» Софія Василівна розповідає про скульптора, доктора медицини Опанаса Шевчукевича, який щороку приїжджав з дружиною на відпочинок до Віженки, оповитої «дзвоном ізворів та опришківськими легендами». 
У збірник есеїв увійшла стаття і про чернівчанина Олега Любківського. Письменницю художник вразив тим, що віднаходить уламки минулого міста і поетично відтворює в своїх картинах фрагменти старих Чернівців. 
В есе «Літописець» Софія Майданська показала долю композитора Валерія Кікти родом із Донецької Володимирівки, якого за імперською традицію «определят» у Москву до хору хлопчиків. Згодом він, одержавши високі характеристики Д. Шостаковича, ввійде до першої десятки сучасних московських композиторів. І лише через багато років у Кікти проснеться ностальгія за рідною землею та предками.
Підмогильний, В. П. Місто. Невеличка драма / Валер`ян  Підмргильний; упоряд. та післямова Н. Бернацької. – К.: Знання, 2016. – 439 с.
«Місто» і «Невеличка драма» - кращі зразки вітчизняного урбаністичного та інтелектуального роману, що увійшли до скарбниці української прози. Спираючись на європейську та національну традицію, поєднуючи естетичні засади психологічного реалізму та філософію екзистенціалістів, письменник художньо досліджує буття людини, її часто неоднозначний, складний і суперечливий духовний світ.
Пишнюк, Т. В. Божа вивірка: роман-молитва / Т. В. Пишнюк. – Чернівці: Букрек, 2016. – 232 с.
Головна героїня роману Едігна – внучка Ярослава Мудрого, донька Анни Ярославівни. Дослідники припускають, що молоду вродливу дівчину хотіли видати заміж за нелюба, щоб улаштувати державні справи. Але вона не бажала такої долі й однієї ночі втекла  з Парижа. А оскільки ще з дитинства мріяла про золотоверхий Київ, місто своїх Предків, то попрямувала на схід...
Реабілітовані історією. Рівненська область. / редкол.  тому (спів гол. М. М. Драганчук, спів гол. О. В. Муляренко, відп. секр. А, А, Жив`юк та ін.); кер. кол. упоряд. А. А. Жив`юк. – Кн. 6. - Рівне: Дятлик М., 2016. – 628 с.
Видання включає анотовані біографічні довідки про 3868 осіб, які зазнали політичних репресій з боку радянського тоталітарного режиму, а згодом були реабілітовані, чиї прізвища починаються на букви Л, М, Н. Книга також містить спогади жертв політичних репресій та колекцію документів, які ілюструють радянську репресивну політику на Рівненщині (вислання на спец поселення, застосування внутрішніх військ НКВС-МВС-МДБ, проведення чекістсько-військових операцій тощо).


Рогожа, В. Д. Запороги : трилогія. Ч. 1. Петро Сагайдачний : роман / В. Д. Рогожа. –
Київ : Самміт-Книга, 2015. – 392 с.: іл.
Роман «Петро Сагайдачний» відкриває трилогію «Запороги», у якій автор Віталій Рогожа описує життя запорізьких козаків, що проживали у кошах, протиставляючи їх козакам реєстровим, мешканцям міст. У першій частині трилогії описуються події на теренах України з моменту обрання царем Московії Михайла Романова: війни з Московією та Кримським ханством, походи на Османську імперію. Завершується роман Хотинською битвою, під час якої Петро Сагайдачний отримав тяжке вогнепальне поранення руки, яке виявилось смертельним. Віталій Дмитрович Рогожа відомий як автор філософських та історіософських праць, поет та прозаїк. Його трилогія «Запороги» включає романи «Петро Сагайдачний», «Богдан Хмельницький», «Іван Мазепа».

Рогожа, В. Д. Запороги : трилогія. Ч. 2. Богдан Хмельницький : роман / В. Д. Рогожа. –
Київ : Самміт-Книга, 2016. – 568 с.: іл.
Друга частина трилогії «Запороги» роман «Богдан Хмельницький», що пропонується на суд читачів, є історичним, сюжетним і композиційним продовженням роману «Петро Сагайдачний». В романі змальовується життя і діяльність головних героїв роману «Петро Сагайдачний» - Максима Лободи, Збігнева Гури, Василя Хлистова, Олекси Гаркуші та інших. Але чільне місце, як це і повинно бути, займає головний рушій описаних подій, Богдан Хмельницький, який у першій частині трилогії з'являється лише епізодично. Період історії Української держави, про який розповідається в романі, протягом століть, що минули з того часу, висвітлювався великою кількістю авторів як в історичному, так і в художньому жанрах. Роман, що пропонується читачеві, написаний з максимальним врахуванням історичних першоджерел, що не зашкодило його художній привабливості.


Рогожа, В. Д. Запороги : трилогія. Ч. 3. Іван Мазепа : роман / В. Д. Рогожа. – Київ :
Самміт-Книга, 2016. – 400 с.: іл.
Роман «Іван Мазепа» є завершальним в історичній драмі «Запороги», трилогії про життя і боротьбу руського народу - нащадків племені полян величної держави східної Європи ІХ-ХІІ століть - Київської Русі, Гетьманської держави окраїнних козаків Речі Посполитої. Роман-трилогія задуманий і написаний як переконливе свідчення багатовікової історії народу, сповненої трагічних кривавих змагань за свою незалежність. Героями романів виведені найбільш яскраві історичні постаті Української держави - Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький та Іван Мазепа. Автор на базі масиву історичних першоджерел показує їх істинні трагічні образи, які протягом понад трьохсот років історики, а скоріш політики, сусідніх держав викривили до невпізнання.
Савченко, Л. Г. Розмовляй українською правильно /  Л. Г. Савченко; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Орбіта, 2016. – 191 с.
Довідник містить відомості з сучасної української мови, які можуть знадобитися учням середньої школи як допоміжний матеріал для занять, до підготовки ЗНО.  Довідник також для тих,  хто хоче вивчити українську мову чи поглибити знання.

Тиліщак, В.  1930. У.С.Р.Р. Повстання : науково-популярні  нариси / В. Тиліщак. –
Київ: Смолоскип, 2016. – 206 с.
1930 року, напередодні Голодомору, Україною прокотилася масштабна хвиля селянських мирних протестних виступів та збройних повстань проти сталінської політики розкуркулення і насильницької колективізації.
Книга ознайомлює з перебігом та особливостями певних повстань і заворушень у різних регіонах України та вперше відкриває сучасним читачам імена їхніх учасників.


Ткач, В. І.  Війна і міф «Велика українська стіна» / В. І. Ткач. – Чернівці: Букрек, 2016. – 244 с.: іл.
Життя людства супроводжується міфами. Воно опирається на них. Фактично, життя можна розглядати як міфотворення – зміна уявлень людей про сенси відповідей на питання «Звідки?» (минуле) та «Куди?» (майбутнє).
В Україні відбуваються фундаментальні трансформації. Країна опинилася на зламі, коли старі міфи перестають діяти, а нові ще лише народжуються. Це стан цивілізаційного вибору. Яким буде цей вибір, таке й наповнення отримають нові міфи, що супроводжуватимуть життя майбутніх поколінь українців.

Херпен. М. Х. Ван.   Війни Путіна. Чечня, Грузія, Україна:незасвоєні уроки минулого / Марсель Х. Ван Херпен. – Х.: Віват, 2016. – 304 с.Наш довідник містить відомості із сучасної української мови, які можуть знадобитися учням середньої школи як допоміжний матеріал для занять, для підготовки до ЗНО. Пропонуємо цей довідник і тим, хто хоче вивчити українську мову чи поглибити знання з певного розділу.

У посібнику матеріал розміщений у такій послідовності: вступ, фонетика та орфоепія, лексикологія, фразеологія, орфографія, морфеміка та словотвір, морфологія, синтаксис і пунктуація, стилістика та культура мовлення.
 Наш довідник містить відомості із сучасної української мови, які можуть знадобитися учням середньої школи як допоміжний матеріал для занять, для підготовки до ЗНО. Пропонуємо цей довідник і тим, хто хоче вивчити українську мову чи поглибити знання з певного розділу.

У посібнику матеріал розміщений у такій послідовності: вступ, фонетика та орфоепія, лексикологія, фразеологія, орфографія, морфеміка та словотвір, морфологія, синтаксис і пунктуація, стилістика та культура мовлення.
 Наш довідник містить відомості із сучасної української мови, які можуть знадобитися учням середньої школи як допоміжний матеріал для занять, для підготовки до ЗНО. Пропонуємо цей довідник і тим, хто хоче вивчити українську мову чи поглибити знання з певного розділу.

У посібнику матеріал розміщений у такій послідовності: вступ, фонетика та орфоепія, лексикологія, фразеологія, орфографія, морфеміка та словотвір, морфологія, синтаксис і пунктуація, стилістика та культура мовлення.
 Наш довідник містить відомості із сучасної української мови, які можуть знадобитися учням середньої школи як допоміжний матеріал для занять, для підготовки до ЗНО. Пропонуємо цей довідник і тим, хто хоче вивчити українську мову чи поглибити знання з певного розділу.

У посібнику матеріал розміщений у такій послідовності: вступ, фонетика та орфоепія, лексикологія, фразеологія, орфографія, морфеміка та словотвір, морфологія, синтаксис і пунктуація, стилістика та культура мовлення.
 Наш довідник містить відомості із сучасної української мови, які можуть знадобитися учням середньої школи як допоміжний матеріал для занять, для підготовки до ЗНО. Пропонуємо цей довідник і тим, хто хоче вивчити українську мову чи поглибити знання з певного розділу.

У посібнику матеріал розміщений у такій послідовності: вступ, фонетика та орфоепія, лексикологія, фразеологія, орфографія, морфеміка та словотвір, морфологія, синтаксис і пунктуація, стилістика та культура мовлення.
 Наш довідник містить відомості із сучасної української мови, які можуть знадобитися учням середньої школи як допоміжний матеріал для занять, для підготовки до ЗНО. Пропонуємо цей довідник і тим, хто хоче вивчити українську мову чи поглибити знання з певного розділу.

У посібнику матеріал розміщений у такій послідовності: вступ, фонетика та орфоепія, лексикологія, фразеологія, орфографія, морфеміка та словотвір, морфологія, синтаксис і пунктуація, стилістика та культура мовлення.

Книжка "Війни Путіна" - це глибокий аналіз воєнних подій у Чечні, Грузії та Україні, що забрали тисячі життів. Це погляд людини, яка, не беручи участі у війнах, педантично систематизує факти, що вразили світ, оцінює їх із позицій міжнародного права і шукає вихід з пануючого беззаконня. Які засоби, у тому числі заборонені міжнародними документами, використовує російський президент, щоб зберегти свою владу? Історія розвивається по спіралі, і сценарій, нажаль, повторюється вже не раз. Але дехто заважає нам, озброївшись знаннями, дати відсіч і захистити себе? Адже на кону не просто цілісність країни, на кону - її існування!
Сорока Ю. В. Похід Сагайдачного на Москву. 1618 / Ю. В. Сорока; худож.-оформлювач Алєксеєва. – Харків: Факт, 2016. – 191 с.
Ні для кого не є секретом, що історія України протягом останніх років стала каменем спотикання не лише для істориків і краєзнавців нашої країни, але й для політиків. Що ж сталося у серпні 1618 року в Україні та Росії ? Тривалий час ці події замовчувалися істориками спочатку Російської імперії, потім СРСР. Щоб відповісти на це питання, відправтеся у минуле на декілька століть до Московського походу Петра Сагайдачного.

Український характер у кращих творах вітчизняних класиків / уклад.
О. В. Зав'язкін. – Харків: Сиция, 2016. – 384 с.: іл.
Література кожного народу є його художньою історією. Усі явища в житті суспільства знаходять своє відтворення в літературі. Видання пропонує читачеві поринути у світ української класики. У творах видатних вітчизняних письменників — боротьба народу проти поневолювачів, оспівування благородних людських почуттів, становлення національної ідеї тощо.
Штіфтер, А. Вітіко: роман / А. Штіфтер; пер. з нім. П. Таращука ; худож.-оформ.  І. М. Алексеєва. – Харків : Бібколектор, 2016. – 793 с.
В історичному романі видатного австрійського письменника Адальберта Штіфтера (1805—1868) яскраво описано події XII століття, ми стаємо свідками становлення Чеської держави, бачимо її стосунки з сусідніми Баварією, Австрією, Польщею та Угорщиною, участь у поході на Мілан. Але цей твір — водночас ще й запізнілий куртуазний роман, оспівування лицарських чеснот і чистого кохання. Образ головного героя Вітіко подано в розвитку — від юнака, який шукає своєї долі, він доростає до мудрого державника, що дбає про людей і країну.

Щербак, Ю. М. Хроніка міста Ярополя : вибрана проза / Ю. М. Щербак; передм. М. Г. Жулинського. – Київ: Українські пропілеї, 2016. – 680 с. – (In corpore).
Ця книжка - літопис невеликого українського міста Ярополя, розповідь про події, що відбувалися тут упродовж кількох століть. Читач не одразу здогадується, що історія ця є... містифікацією і місто Яропіль - вигадане. Автор дає цілковиту волю своїй фантазії: «перемішує» часи, поєднує можливості різних стилів, у реалістичну оповідь вводить казково-фантастичні епізоди, експериментує зі стилістикою... Автомашина тут злітає у повітря, «ніби літак з аеродрому»; на Рябому Хуторі, де живе дивна художниця Марія Поліщук, відбуваються чудеса; понад триста років живе донощик Лаврін Червінка; на вулицях Феодосії з’являються нападники, які прибули сюди з часів Кафи... Таке поєднання елементів наукової фантастики, легенди, казки та реальності й надає «Хронікам...» неповторності.

Яцканин, І. Ю. Мед і сіль: проза / І. Ю. Яцканин. – Тернопіль: Терно-граф, 2016. – 192 с.
До нової книги Івана Яцканина увійшли твори, написані за останнє десятиліття. Він живе і творить у словацькому місті Пряшів. Тематика новел та оповідань автора  - розмаїта. Письменник вдало поєднує у своїй прозі спостереження із побутування  українців Словаччини, які живуть у горах і низинах на сході і півночі цієї країни. Усіх  героїв об`єднає любов до кревної землі, переживання за долі Вітцивщини. Мова творів – образна, насичена діалектизмами, що створює особливість оповідей.



Нові надходження літератури
за І півріччя 2017 року
 

Андрухович, Ю. Лексикон інтимних міст. Довільний посібник з геопоетики та космополітки / Юрій Андрухович. – Чернівці: Книги – XXI; Meridian Czernowitz, 2016. – 
436 с.
У новій книжці Юрій Андрухович розповість 111 історій про 111 міст, які йому довелося відвідати, в яких довелося пережити приємні й не дуже, але завжди унікальні інтимні — в широкому значенні цього слова — моменти. Розташовані в алфавітному порядку за географічними назвами, ці різножанрові тексти — від есе й оповідань до віршів у прозі — разом складають автобіографічний атлас світу письменника, що стане найбільшим за обсягом його твором. «Там є Київ, Львів, Москва, Варшава, Нью-Йорк, — розповідає Юрій Андрухович, — навіть Єнакієве. Зі східноукраїнських міст написав і про Харків, Полтаву, Дніпропетровськ. Нема Донецька і Луганська, бо замало там побував, не склалося достатньо пригод». Не варто шукати в цьому доволі суб’єктивному атласі об’єктивних характеристик того чи іншого міста, проте можна звернутися до нього аби потрапити в атмосферу певного моменту, пережити пригоду, відчути місце на дотик, на смак, на колір.


Антипович, Т. Помирана: роман / Тарас Антипович. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. – 224 с.
Новий твір Тараса Антиповича — одного з найважливіших сучасних українських письменників — це вдумливий роман-дистопія, який засобами макабричної сатири розкриває драму зашореного розуму.
Герої, чиє існування кероване міфами, ворожі до Іншого і безжальні одне до одного, але водночас не позбавлені надії. У закіптюженій порожнечі їхніх днів раз по раз проблискує те, чого вони бояться найбільше: шанс на краще життя. Шанс позбутись ненависті до тих, хто «по інший бік». Шанс вирватися за «колючку» власноруч виплеканого пекла.



Багряна, А.  Анна Багряна про Марію Заньковецьку, Олену Телігу, Вангу, Марію Приймаченко, Славу Стецько: оповідання / Анна Багряна. – К.: ТОВ Фірма «Антологія», 2016. – 96 с.: іл.
Щоби стати відомою особистістю, слід сумлінно розвивати свій талант та рішучу волю вже у юному віці.
Підтвердженням цього є розповіді письменниці Анни Багряної про дитинство Марії Заньковецької – талановитої української актриси; Олени Теліги – визначної української поетеси та громадської діячки, яка трагічно загинула від рук фашистів; Ванги – відомої в цілому світі провидиці та цілительки; Марії Приймаченко – художниці, народної майстрині «наївного мистецтва»; Слави Стецько – непересічної політичної діячки ХХ ст. Цих п’ятьох видатних жінок об’єднували любов до рідної землі й природи та непереборне прагнення досягти своєї мети.
Відкривай книгу і здобувай для себе цікаві уроки із життя видатних особистостей.

Бах, Р. Джонатан Лівінгстон, мартин / Ричард Бах; пер. з англ.  Дмитра Шостака. – К.: КМ Publishing, 2016. – 128 с.
Ця книга — доповнене видання знаменитої книжки Ричарда Баха «Джонатан Лівінгстон, мартин». Це історія для тих, хто розуміє: не можна все життя тягнутися по чужих слідах, бо існують і зовсім інші — вищі — життєві шляхи. Це історія для тих, хто хоче літати. Ця маленька казка — нагадування, що кожному з нас дано свободу любити, свободу обирати, як прожити своє життя. 


Брасм, Анн Софі. Дихай! / Наше попереднє життя: романи / Анн Софі Брасм; переклад з франц. Ірини Дух. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. – 256 с.
Твори французької письменниці Анн-Софі Брасм, яка в шістнадцять років гучно дебютувала романом-сповіддю «Дихай!», доволі неоднозначні та контроверсійні. Їх емоційно обговорюють як на батьківщині письменниці, так і далеко за її межами. Їх категорично не сприймають і ними щиро захоплюються. Їх читають підлітки і цілком сформовані дорослі люди.
Дружба і самотність, цинічне прагнення влади і хвороблива прив’язаність до людини, яка не надто й заслуговує на любов, вірність і відчайдушне намагання перемогти біль втрати, знаходячи в собі сили жити далі. Жити, щоб перемагати і щоб дихати.

Бюссі, М. Літак без неї: роман / Мішель Бюссі; пер. з французької О. Абраменка. – Харків: Віват, 2017. – 544с.
Ким виявиться тримісячне немовля — єдина людина, що врятувалася під час падіння літака? Дві сім’ї — багата і бідна — ведуть запеклу боротьбу за право оформлення опікунства над дитиною. Вісімнадцять років по тому приватний детектив, який, здавалося б, знайшов ключ до цієї загадки, накладає на себе руки, лишивши по собі тільки зошит, що в ньому викладено всі деталі розслідування.

Винничук, Ю. П. Мальва Ланда / Юрій Винничук; ; худож.- оформлювач О. М. Іванова. – Харків: Фоліо, 2016. – 602 с.
Значний за розміром й багатий на літературні досягнення роман «Мальва Ланда» став квінтесенцією безмежної фантазії Юрія Винничука, його сміливого гумору та спокусливого еротизму. Цей твір насичений дивовижними персонажами, сюрреалістичними мареннями та хвилюючими поворотами сюжету. Дія його відбувається на фантазійній сміттярці, яка населена симпатичними потворами – клаками, жарівляками, дротяними удавами, привидами, русалками; там є Море Борщів і там подають каву по-сміттярському… Але не все так смішно. Написаний на початку 1990-х, цей роман видався на диво сучасним. Ось рядки з нього: «… – Свобода, за яку не пролили жодної краплі крові, не має вартости. Її не можна оцінити. – Чи мало крові пролили досі? – спитав князь. – Ту кров пролили інші покоління… Потрібна свіжа кров… Війна очищуюча і об’єднуюча, війна, як дощ після посухи, скропить націю кров’ю і злютує її в один міцний кулак. Схід і Захід повинні стати одним цілим…» Чи міг хтось уявити, що ці слова виявляться пророчими?…


Винничук, Ю. П. Місце для дракона / Юрій Винничук; ; худож.- оформлювач В. М. Карасик. – Харків: Фоліо, 2016. – 313 с.

 У книзі Юрія Винничука “Місце для дракона” все перевертається з ніг на голову: дракон зовсім не лютий і кровожерливий хижак, що поїдає пишних молодиць, а добрий травоїд­ний мрійник та романтик. Тішиться метеликам, пише вірші та читає Біблію. Біля його печери замість людських останків милують око доглянуті клумбочки мальв, а своє полум’яне дихання він спрямовує тільки вгору – щоб не нищити природу. А найцікавіше, що дракон, він же Грицько, пише вірші.


Винничук, Ю. П. Цензор снів / Юрій Винничук; ; худож.- оформлювач Л. П. Вировець. – К.: Довженко букс, 2016. – 319 с.
Головних героїв цього роману двоє. Вони різні за характером і поглядами, вони антиподи, але багато чого в них є спільного: зріст, вага, колір волосся, колір очей, вік. Коли дивитися на їхні юнацькі фото, складається враження, що це якщо не рідні, то принаймні брати у перших. Навіть пізніше, коли вони стали дорослими, і один з них зостався по-юнацькому худим, а другий огрядним, подібність все одно кидалася в очі. Але незважаючи на все це, вони друзями не були, просто інколи життя їх зводило, аби швидко знову розвести, самих їх смерть оминала, хоч і не оминала їхніх близьких, смерть завжди була на півкроку від кожного з них і била прицільно, але помилялася якраз на тих півкроку чи пів хвилини. Юрій Винничук - український письменник, поет, драматург, літературний діяч. Живе і працює у Львові. Автор книг "Житіє гаремноє", "Мальва Ланда", "Легенди Львова", "Весняні ігри в осінніх садах" (Книга року BBC-2005), "Діви ночі", "Аптекар" та багато інших. 2012 року у Видавництво Фолiо вийшов друком роман "Танґо смерті", який став переможцем конкурсу "Книга року BBC-2012". У романі "Цензор снів" Юрій Винничук вибудовує перед читачем захоплюючий сюжет, у якому герої, поринаючи, в лабіринти пам'яті, щойно у несподіваному фіналі розкриваються повністю. Герої озираються на своє життя, яке припало на добу тоталітарних режимів, і звіряються у різних способах виживання - від цинічного до шляхетного. Водночас така карколомна мандрівка в минуле приносить багато несподіванок. Роман "Цензор снів" - твір багатошаровий, інтригуючий і актуальний, де тривожний настрій змішується з гротеском, шокуючі відкриття з метафоричними алюзіями, натуралістичні описи з гостросюжетними елементами. Юрій Винничук - український письменник, поет, драматург, літературний діяч. Живе і працює у Львові. Автор книг "Житіє гаремноє", "Мальва Ланда", "Легенди Львова", "Весняні ігри в осінніх садах" (Книга року BBC-2005), "Діви ночі", "Аптекар" та багато інших. 2012 року у Видавництво Фолiо вийшов друком роман "Танґо смерті", який став переможцем конкурсу "Книга року BBC-2012". У романі "Цензор снів" Юрій Винничук вибудовує перед читачем захоплюючий сюжет, у якому герої, поринаючи, в лабіринти пам'яті, щойно у несподіваному фіналі розкриваються повністю. Герої озираються на своє життя, яке припало на добу тоталітарних режимів, і звіряються у різних способах виживання - від цинічного до шляхетного. Водночас така карколомна мандрівка в минуле приносить багато несподіванок. Роман "Цензор снів" - твір багатошаровий, інтригуючий і актуальний, де тривожний настрій змішується з гротеском, шокуючі відкриття з метафоричними алюзіями, натуралістичні описи з гостросюжетними елементами. Юрій Винничук - український письменник, поет, драматург, літературний діяч. Живе і працює у Львові. Автор книг "Житіє гаремноє", "Мальва Ланда", "Легенди Львова", "Весняні ігри в осінніх садах" (Книга року BBC-2005), "Діви ночі", "Аптекар" та багато інших. 2012 року у Видавництво Фолiо вийшов друком роман "Танґо смерті", який став переможцем конкурсу "Книга року BBC-2012". У романі "Цензор снів" Юрій Винничук вибудовує перед читачем захоплюючий сюжет, у якому герої, поринаючи, в лабіринти пам'яті, щойно у несподіваному фіналі розкриваються повністю. Герої озираються на своє життя, яке припало на добу тоталітарних режимів, і звіряються у різних способах виживання - від цинічного до шляхетного. Водночас така карколомна мандрівка в минуле приносить багато несподіванок. Роман "Цензор снів" - твір багатошаровий, інтригуючий і актуальний, де тривожний настрій змішується з гротеском, шокуючі відкриття з метафоричними алюзіями, натуралістичні описи з гостросюжетними елементами.


Вишневський, Я. Л. На face з сином: роман / Я. Л. Вишневський; пер. з польської Т. Чужа. – К.: Махаон-Україна, 2013. – 296 с.
Новий роман відомого польського письменника Януша Вишневського, автора бестселера «С@мотність у Мережі», — провокаційний уже за своєю формою. Це монолог матері, що потрапила в Пекло, звернений до сина. У Пеклі в неї з’явився вільний час, який вона присвячує читанню, навчанню та роздумам. Вона ділиться із сином, пишучи йому на Фейсбук, своїми думками, почуттями, спогадами. Перед читачем яскравий зразок художньої літератури, що малює портрет простої жінки, чутливої, емоційної, вільної, яка не здобула належної освіти, але прагне правди і знань...


Вовк, Ю. Доки смерть не розлучить нас: роман / Юрко Вовк. - Харків: Книжковий Клуб «Сімейного дозвілля», 2016. – 192 с.
Володимир і Марія… Нащадки двох родів землеробів зі Сходу та Заходу… Але бурі ХХ століття зірвуть їх з місця і кинуть у вир кривавих подій.
Гайдамаччина Холодного Яру і смерть від голодомору 30-х років, бої у лавах УПА, палкі зізнання і юнацька клятва любові до рідної землі. «Доки смерть не розлучить нас» – ці слова Володимир промовить до Марійки. Будуть кохання і зрада, перемоги і зневіра, полон і визволення. А потім буде чужина і закритий шлях на батьківщину, де на них чекає смерть. Лише вистраждане кохання одне до одного все життя буде доводити: про майбутнє таки варто мріяти…

Войтович, В. М. Українська міфологія / Валерій Войтович. – 4-те вид.  – К.: Либідь, 2015. – 664 с. : іл.
Книга є спробою осмислення надзвичайно багатого та яскравого світу української дохристиянської міфології - народних уявлень, звичаїв та обрядів, вірувань та повір'їв. Текст супроводжується авторськими ілюстраціями, відомостями про визначних етнографів минулого та грунтовною бібліографією.



Воллер, Р.-Дж. Мости округу Медісон: роман / Роберт Джеймс Воллер; пер. з англ. Д. Петрушенко.  – Харків: Книжковий Клуб «Сімейного дозвілля», 2016. – 192 с.
Він кохає її, а вона – його. Вона заміжня, має сина й дочку, а йому невдовзі доведеться залишити місто. Франческа бажала бути з Робертом, проте не могла покинути чоловіка та дітей. Він хотів забрати її із собою, але кохав по-справжньому й тому відпустив… Їхня історія починається за п’ять хвилин до народження великого кохання, а закінчується несподівано...


Гаврош, О. Пригоди тричі славного розбійника Пинті: повість / О. Гаврош. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2016. – 208 с. – (Богданова шкільна наука).
Григір Пинтя – легендарний опришок, український Робін Гуд – постає у повістi закарпатського письменника Олександра Гавроша веселим, кмітливим і добросердим розбійником, якого бояться здирники-багатії і люблять добрі люди, що за його подвиги охрестили Пинтю тричі славним.


Гнатко, Д. Катерина: роман / Дарина Гнатко. - Харків: Книжковий Клуб «Сімейного дозвілля», 2016. – 256 с.
Середина ХІХ століття. Катруся росла без мами, а коли в хаті з`явилася мачуха Килина, життя дівчини стало нестерпним. Килина прагнула видати її за старого, але багатого сотника Яковенка. Дівчина в розпачі: весілля не за горами, а Микола, якого вона кохала, трагічно загинув... Звідки чекати порятунку?
Випадково Катерина потрапляє на очі графу Гнатовському. У серці чоловіка спалахує пристрасть, така сильна, що він ладний на все, аби красуня стала його дружиною. Та сотник не збирається поступатися.



Горак, Р. Втеча у прірву: есеї про Леся Курбаса / Роман Горак. – Львів: Апріорі, 2016.  – 600 с.: іл.
У новій книжці львівського письменника Романа Горака простежується життєвий і творчий шлях великого реформатора українського театру Леся Курбаса. Книжка побудована на документальній основі, яка досі залишалась поза увагою дослідників. Основну увагу звернено на період життя і творчої діяльності,  який передував його виїзду в Радянську Україну, де сподівався реалізувати свої творчі задуми і вивезти український театр на світовий рівень. Видання присвячене 125-річчю від народження Леся Курбаса та 150-річчю українського народного театру товариства  «Руська Бесіда».
 

Горовий, Р. Ген воїна: повісті, оповідання / Руслан Горовий. – Львів: Кальварія, 2014. – 160 с.
«Ген воїна» — збірка вибраних повістей та оповідань українського журналіста, автора, режисера та керівника відомого проекту «Служба розшуку дітей», головного режисера «Магнолія -ТВ»  Руслана Горового.
«Ген воїна» розпочинається з історії військового пілота у зоні АТО (оповідання «Нижче неба»), а завершується історією сучасної спецоперації в зоні відчуження ЧАЕС за участі спецпризначенців із України та Росії та розкриває нову правду про людство (повість «Ген воїна»). А між ними на вас чекають історія кохання сільського електрика та залізничниці-практикантки на провінційному залізничному переїзді (оповідання «Переїзд») та історія блогера і його розслідування таємниці загибелі своїх батьків через багато років потому (повість «Буенос діас, чіка»).

Губенко, О. В. Як виховати генія, або інвестиція у вашу дитину. Для дітей від 5 до 16 років: Книга для батьків, дітей, педагогів та психологів / О. В. Губенко. – 2-ге видання, перероб. і доп. – К.: Самміт-Книга, 2016. – 132 с.: іл.
Принципово новий посібник з розвитку мислення, інтелектуальної креативності та фінансових здібностей дітей різного віку, починаючи з дошкільнят і закінчуючи підлітками. Це книга одночасно розвивальна й захоплююча. Вона вкрай необхідна для розумового розвитку маленької особистості і підготовки її до дорослого життя. Ви хочете виховати творчу обдаровану та практичну людину одночасно? Тоді ця книга для вас! Вона може бути використана у роботі батьками та їх дітьми, а також фахівцями-педагогами, психологами, вихователями та гувернерами.


Гуменюк, Б. Блокпост: Вірші. Публіцистика / Борис Гуменюк. – К.: ВЦ «Академія», 2016. – 336 с.
У віршах, новелах і публіцистичних одкровеннях цієї книжки – пережита автором правда Майдану і війни. Так бачили, відчували і думали мільйони, а тільки він знайшов такі слова.


Гуржій, О. І. та ін. Історія козацтва. Держава – військо – битви. / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. - К.– Арій, 2015. – 464 с.: іл.
У книзі висвітлюються найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на межі ХУ-ХУІ ст. до ліквідації урядом Російської імперії наприкінці XVIII — на початку XIX ст. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведено міжнародним відносинам Українського гетьманату, козацькій ментальності, побуту, бойовому мистецтву, атрибутиці тощо. Певного мірою показана роль жінки в лицарському середовищі. Своє яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів і володарів іноземних держав, їхнє сприйняття за межами батьківщини.

Гурницька, Н. Мелодія кави в тональності сподівання: роман / Наталія Гурницька; передм. Н. Шевченко. – Харків: Книжковий Клуб «Сімейного дозвілля», 2017. – 256 с.
Не можна було випробовувати долю й без кінця кидати їй зухвалі виклики. Але ж Анна кохала Адама… Утікачка, утриманка, коханка. Щаслива наречена, дружина, удова. Як на гойдалках, перехоплювало від щастя подих на злеті, однак і донизу політ був таким самим невпинним. Єдине, заради чого живе тепер, без Адама, — його дитина там, під серцем, яке ще досі любов тримає в облозі. Під чорним вбранням, наче середньовічний лицар під латами, Анна до часу почувалася захищеною від світу. Мовчазна, піднесено шляхетна у своїй скорботі, вона знову мусить жити для дітей. І сонячного ранку в улюбленій альтанці за книжкою і кавою з кардамоном прислухатися до нової мелодії кохання, її гучних мажорних акордів і ледь чутної обіцянки чогось справжнього в майбутньому…


Дімаров, А. А. Українська вендета: повісті. Перевидання/ Анатолій Дімаров. - К.: Дніпро, 2016. - 304с.
У творах що ввійшли до книги розповідається про події Другої світової війни на теренах України.
За повістями "Українська вендета" і "Симон -різник" поставлені художні кінофільми "Українська вендета" та "Ізгой". Останній фільм відзначений премією гран-прі на міжнародному кінофестивалі в Каннах.


Доброчинська, В. Рівненська українська гімназія (1923-1939 р.р.): культурно-освітній феномен на тлі доби: монографія / В. А. Доброчинська. – Рівне: ПП Дятлик, 2016. – 224 с.: іл.
У пропонованій монографії досліджено етапи створення та діяльності Рівненської української приватної гімназії в умовах Другої Речі Посполитої. Відтворено атмосферу національно-духовного піднесення в суспільно-політичному житті волинського краю, показано активізацію в боротьбі за українізацію шкільництва та самоорганізацію української спільноти.
Висвітлено засади навчально-виховного процесу освітнього закладу та проаналізовано діяльність педагогічної еліти. Розкрито участь учителів гімназії в роботі культурно-просвітницьких товариств, простежено життєві шляхи вчителів і проаналізовано їх внесок у закладання фундаменту знань та духовності, формування моральних цінностей і патріотичних переконань учнівської молоді. Показано постаті окремих вихованців гімназії, які зберегли й крізь життя гідно пронести дух національного відродження. Книга ілюстрована фотографіями.


Донцов,  Д. І.  Культурологія / Дмитро Донцов; упоряд.  Ю. П. Винничук; худож.- оформлювач О. А. Гулагова. – Харків: Бібколектор, 2016. - 604 С.
Дмитро  Донцов (1883 -1973) – видатний український мислитель і публіцист XX сторіччя.  Через заборону імені Дмитра Донцова читачі в Україні тривалий час не мали змоги ознайомитись з його творами. А тим часом думки і погляди цієї історичної постаті мали велетенський вплив на сучасників, особливо на молодь, і відіграли визначну роль за доби національно-визвольної боротьби за незалежність України. Багато його думок не втратили злободенності і залишаються актуальними й тепер.
 До презентованого сьогодні видання «Культурологія» увійшли твори Дмитра Донцова, які великою мірою визначили історію та розвиток політичних ідей в Україні.

Дочинець, М. Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії / М. Дочинець. – Мукачево: Карпатська вежа, 2016. – 331 с.

У 2012 році у видавництві «Карпатська вежа» вийшов новий роман українського письменника, редактора, книговидавця та номінанта на Шевченківську премію Мирослава Дочинця «Криничар. Діяріюш найбагатшої людини Мукачівської домінії». Видрукували книгу на папері, виготовленому із соломи, при цьому жодне дерево не постраждало, а ми отримали натуральні «солом’яні сторінки». В одному з інтерв’ю письменник зазначив: «Роман – той же дім, який зводиш своїми руками і населяєш його різними людьми. Хочеться, аби їм там було затишно. Моя творчість – це література «дому», а не «вітру». Хай де б ти  був, ти Вдома». Таку філософію сповідує автор і вона є наскрізною у його творчості.


Дочинець, М. Лис та інші детективні історії: роман, оповідання  / М. Дочинець. – Мукачево: Карпатська вежа, 2016. – 356 с.
Роман “Лис” лауреата Шевченківської премії Мирослава Дочинця – про чоловіка незвичайної долі й унікального хисту, який шукає в провінції свої загублені сліди, а знаходить сенс життя, нові цінності й нове кохання. Роман читається одним подихом, залишаючи відчуття подарованої долею любовної пригоди.
Тут є все – шляхетний стиль, тонка дотепність, призабутий романтизм, детективна інтрига, розсипи мудрості, непідробна читабельність.
Інші детективні історії об’єднані одним головним героєм – слідчим Правиком, який, шукаючи злочинні сліди, водночас шукає сенс життя, міру справедливості і милосердя.



Дочинець, М.  Многії літа. Благії літа. Заповіді 104-річного Андрія Ворона - як жити довго в щасті і радості.  / М. Дочинець. – Мукачево: Карпатська вежа, 2016. – 147 с.
"Маємо унікальний, осмислений і пронизаний істинною духовністю устрій життя однієї людини. Людини звичайної і водночас незвичайної. Це не просто безцінні крихти набутих знань і вмінь мудрого старця, це Система. Вибудована на тонкій інтуіції і вивірена 100-літнім досвідом, вона з користю прислужиться кожному, в тому числі великою мірою і нам, медикам. Це свіжий струмінь у сучасні дієтологію, валеологію, соціальну психологію і людинознавство. Уважно і вдумливо це слід читати і перечитувати, неначе дрібними ковтками п`єш живу воду".  Доктор мед. наук, академік В. Білоног.


Іваничук, Р. І.  Сліди на піску: новели та оповідання / Роман Іваничук; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – К.: Довженко букс, 2016. – 215 с.
Роман Іваничук  – відомий український письменник, громадський діяч, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, Герой України. У доробку патріарха української історичної романістики двадцять історичних романів, якими він намагається, за його висловом, «внести дрібку своєї праці для збереження й повернення історичної пам’яті в народі», служити йому «мечем і мислію». Художнє слово стало для Романа Іваничука саме такою зброєю.
У своїй книзі «Сліди на піску» Роман Іваничук хоче сказати, що навіть найнепомітніший слід, який залишила на рідній землі чесна людина, ніколи безслідно не зникає. Книга містить короткі повісті, новели й есеї, написані в різні роки, а тому читач має змогу оцінити Романа Іваничука як майстра «малої» прози. В маленьких оповідках автор розмірковує про давню історію України та наше суперечливе сьогодення, розкриває характер людини крізь призму душі при мінімумі зовнішніх подій. Книга сповнена тривог за долю українського народу, однак пройнята вірою у його велике майбутнє.


Іваничук, Р. І.  Четвертий вімір; Шрами на скалі: романи / Роман Іваничук; худож.-іл. С. В. Кривенченко; худож.-оформлювач  І. В. Осіпов. – Харків: Орбіта, 2016. – 447 с.: іл.
«Четвертий вимір» — твір, за який письменник був удостоєний Національної премії ім. Т. Шевченка, присвячений Миколі Гулаку, другу і соратнику великого Кобзаря, відомому математику, юристу, перекладачу-поліглоту, котрий володів майже двадцятьма мовами, людині, яка після ув'язнення в Шліссельбурзькій фортеці за свою діяльність у Кирило-Мефодіївському товаристві не мала права повернутися в рідну Україну.

У романі «Шрами на скалі» розповідається про останні роки Каменяра — видатного українського письменника Івана Франка, 150-ту річницю з дня народження якого відсвяткували у 2006 році.

Історія Запорізької Січі. Таємниці історії: авт. статей: В. Смолій, В. Щербак, А.  Гурбик та інші. – К.: Арій, 2015. – 240 с.: іл.
Це унікальне видання, де вперше визначено і науково обґрунтовано час та місця постійного розташування над Дніпром та Дунаєм січового Коша. У ньому висвітлено утворення "козацької" республіки", матеріальну та духовну культуру січової громади, а також вплив останньої на українське суспільство ранньомодерної доби.
У книзі читачі знайдуть відомості про Хортицький замок, Томаківську, Базавлуцьку, Микитинську, Чортомлицьку, Кам’янську, Олешківську, Підпільненську та Задунайську Січі.
Розрахована на викладачів, студентів і школярів, а також усіх, хто цікавиться історичним минулим України.

Забужко, О. «І знов я влізаю в танк…» Вибрані тексти 2012-2016: статті, есе, інтерв`ю, спогади / Оксана Забужко. – К.: Комора,  2016. – 416 с.
Нова збірка актуальної публіцистики відомої письменниці — це книга для тих, хто не уникає чесних відповідей на нагальні питання і переймається викликами, які ставить перед українцями сьогодення. Тут ідеться про химери «поневоленого розуму» та про нові маски й форми, яких набуває в епоху мас-медіа давня війна, про пошук героїв, про знакові постаті й тексти, а зрештою про те, як гідність і спротив нав’язаним правилам гри дають нову надію європейській цивілізації. Це ексклюзивний репортаж із гарячих точок інформаційного фронту, де триває боротьба з забуттям і байдужістю, які мало не коштували нам держави.


Капоте, Т.  Завтрак у Тиффани. Голоса травы: повести / Трумен Капоте; пер. с англ. В. Голышева, С. Таска. – Санкт-Петербург: Азбука, Азбука-Аттикус, 2016. – 224с. – (Азбука Premium).
Ексцентричну Холлі вабить до себе світ багатих  людей, які виблискують яскравими вогнями діамантових кольє. Керуючись в своїх поступках голосом серця, втілює в собі саму сутність Нью-Йорка – міста , в якому мрії лежать на відстані втянутої руки.


Брати Капранови. Щоденник моєї секретарки / Брати Капранови. – К.: Гамазин, 2016. – 400 с.
Він має все – дружину-телеведучу, красуню-коханку, бізнес на бюджетних грошах, впливових друзів та партнерів. Він – типовий представник так званого «бомонду» чи то «еліти». Однак українцям завжди були притамані природний скепсис та іронія. Саме завдяки цим якостям головний герой роману «Щоденник моєї секретарки» стає діґґером – подорожуючи таємними коридорами влади та грошей він не забуває фіксувати для нас із вами правдиву картину того, що відбувається там. Але одного разу світ навкруги раптом починає руйнуватися – настає час великого бізнесового та політичного переділу, гаряче літо 2004-го..



Касандра,  К. Місто кісток: роман / Клер  Касандра; пер. з англ. Н. Хаєцької. - Харків: Книжковий Клуб «Сімейного дозвілля», 2014. – 400 с.
П`ятнадцятирічна Клері вважала себе звичайнісіньким підлітком, доки одного чудового дня не з`ясувала, що належить до давнього роду таємничих Мисливців за тінями. Багато століть її предки захищали світ від темних сил. І тепер хай стережуться демони, чаклуни, вовкулаки та вампіри! Настав її час взяти до рук її зброю…



Кешеля,  Д. Родаки: роман-колаж / Дмитро Кешеля. - К.: ВЦ «Академія», 2016. – 384 с. 
В книзі описується  трагікомічне життя сільської родини із Закарпаття. Історію сім”ї розповідає маленький хлопчик Митрик, який дивиться на “дорослі” ситуації своїми допитливими дитячими очима і пропускає через власну творчу натуру. Пригоди “родаків” Митрика описані з гумором і водночас це сміх крізь сльози. Як відомо, основою для роману стали особисті переживання автора, який сам виріс у селі Клячаново неподалік Мукачева. А головною “героїнею” твору стала гора Ловачка – з реального життя.


Кирик, Ю. Яблуневі квіти: роман / Юрій Кирик. – Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,  2016. – 192 с.
Граф Станіслав Скарбек з першого погляду зрозумів – юна Софійка призначена йому долею, і за нагоди попросив у батьків її руки. Софійці він здавався принцом, який зійшов зі сторінок казок. І тепер цей принц – її чоловік. Та невдовзі дівчина збагнула, що вона ніколи не стане сенсом його життя. А вона так жадає бути коханою і щасливою. Хто здійснить її мрію?





Книга з поліських клондайків або Денники літературних бурштинокопачів. – Рівне.: «Письменницька робітня «Оповідач», 2016. – 72 с.
У виданні можна познайомитися з прототипами героїв сучасного Полісся, відстежити тематичні та стилістичні особливості найновіших рефлексій літераторів, котрі об’єднані тематикою легендарного каменю бурштину і його неконтрольованого видобутку.
Проект — своєрідний літературний та культурно-мистецький протест проти бурштинокопання як моральної та соціальної проблематики, котра формує своєрідну світоглядну систему жителів Полісся, для яких старательство — спосіб життя та існування свого індивіда в соцпросторі. Проект, насамперед, орієнтований на впливових постатей, політиків, представників влади, котрі мають можливість теоретично змінити ситуацію даної проблематики, що стане в подальшому результатом зміни соціальної форми впливу, зокрема, на світогляд та побудову моральних і соціальних цінностей молоді, закликає абстрагуватися від старательської форми існування, займаючись навчанням, самореалізацією, пошуках себе і свого місця в суспільстві.


Кокотюха, А. Різник із Городоцької: роман / Андрій Кокотюха; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Бібколектор, 2016. – 250 с.: іл.
Львів, 1913 рік. Напередодні Різдва жорстоко вбито кількох дівчат легкої поведінки. Газети дали невловимому вбивці прізви­сько — Різник із Городоцької. Але кримінальна хроніка та інші сенсації більше не цікавлять уже відомого читачеві львівського адвоката Клима Кошового. У нього життя налагоджується: він має адвокатську практику, заможну клієнтуру, повагу в суспільстві й наречену — відому акторку театру і кіно. Та захищати хворого юнака, якого підозрюють у жорстоких вбивствах, Кошовий усе ж таки погоджується. Програти він не може, а перемога — це додаткова й гучна реклама. Але щойно невинний виходить на волю, на Клима починається справжнє полювання. Щоб урятувати своє життя, йому треба якнайшвидше знайти Різника. Так починаються пошуки, котрі приводять Кошового та його друга Йозефа Шацького в стіни психіатричної лікарні, відкривають світ львівських повій і таємниці хворих душ. Клим не знає, як Різник змінить його життя. І тим більше не уявляє, що ця справа підніме завісу над однією з таєм­ниць впливової красуні Магди Богданович…


Коломійчук, Б. В. Небо над Віднем: роман і повість / Богдан Коломійчук; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: ЛА «Час читати», 2016. -  203 с.
Богдан Коломійчук — український письменник, володар Гран-прі міжнародного конкурсу «Коронація слова-2013» за історико-авантюрний роман «Людвисар». У творах письменника поєднуються захоплюючий сюжет, містика, гумор та правдиві історичні факти.
До книжки увійшов детективний роман «Небо над Віднем» та повість «Остання справа комісара Вістовича». Роман розповідає про загадкові події, що мали місце у Львові, Будапешті та Відні на початку Першої світової війни. На виставці у місті Лева зникла одна з найцінніших коштовностей Габсбурзької династії, яка до того ж має здатність змінювати плин часу. До справи береться львівська поліція на чолі з комісаром Вістовичем, а протидіє їм російська «охранка».



Корній, Д. Тому, що ти є: роман / Дара Корній; передм. М. Іванцової. – 5-те вид.  – Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля,  2016. – 240 с.
Ніколи не рано закохатися. Сашко з дитсадка марив Оксаною, та вони прожили життя нарізно. Але ніколи не пізно щось змінити. Справжнє кохання ламає всі перешкоди, навіть перемагає смерть. Чи то так здається?
Сашко, втративши кохану, заходить у кімнату номер бескінечність і отримує шанс почати все спочатку. Яку дату він обере, щоб виправити минуле: день її весілля чи єдину пристрасну ніч, яку вони провели разом?

Кузьма, С. Проза / Кузьма Скрябін; фото Ю. С. Кочетової; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Фоліо, 2016. – 378 с.
Кузьма Скрябін (справжнє ім’я Андрій Кузьменко) народився в місті Самбір Львівської області 17 серпня 1968 року. Закінчив музичну школу за класом фортепіано. 1989 року записав першу пісню у складі музичної групи «Скрябін». З того часу став відомим як співак, автор музики і текстів багатьох десятків пісень, а також ще і як талановитий письменник. У видавництві «Фоліо» вийшли друком його книжки «Я, “Побєда” і Берлін» (українською та російською), «Я, Паштєт і Армія», та "Я, Шонік і Шпіцберген". До цього видання включено усі прозові твори відомого музиканта, в яких якнайкраще розкрився його оригінальний, приправлений іскрометним гумором, письменницький талант.


Лис, В. С. Діва Млинища: роман / Володимир Лис. - Харків: Книжковий Клуб « Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 368 с.
Таємнича Діва Млинища, що іноді являлася жителям невеличкого поліського села Загоряни, що мешкали на кутку понад річкою Мережкою, навіть своєю незримою присутністю берегла їх від найстрашнішого — зради своєї совісті. Бо великі війни, революції, круті повороти історії часто ставили їх перед вибором, від якого залежало — жити чи померти. А ще було кохання — жертовне і руйнівне, вірне і підступне, щире і надумане, красиве, як квітка, і темне, як осіння ніч — але кохання… Дивно переплетуться долі, розлетяться світами, аби на початку ХХІ століття зійтися у рідному селі — і знову летіти вільними птахами…


Лис, В. С. Камінь посеред саду: роман / Володимир Лис. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 256 с.
Жив собі звичайний чоловік, до міри успішний, до міри щасливий… Але в житті, мабуть, кожного настає мить, коли розумієш, що все летить шкереберть. І те, що здавалося міцним і справжнім, виявляється марнотою – робота, родина, кохання… Та годі – чи кохав ти взагалі по-справжньому?! Що це? Криза середнього віку? Поклик власної душі, яку ти давно занедбав? У житті Андрія Трояна настав саме такий момент. Коли треба вирішити, хто ти, де ти й куди йдеш… Можна довго заплющувати очі та робити вигляд, ніби нічого особливого не відбувається. А можна нарешті наважитися й підняти таємничий камінь із саду своєї душі. Чи вийде це в Андрія? А у вас?..

Макіавеллі, Н. Державотворець / Нікколо Макіавеллі; пер. з англ. В. Балог. –К.: Арій, 2015. – 224 с. – (Антологія мудрості).
"Державотворець" - це політичний трактат, який являє собою збірник правил успішної політичної діяльності, створений з історичного та практичного досвіду існування людської природи, що залишається незмінною за всіх політичних устроїв, які проходять природний цикл розквіту та занепаду. 

Мартен-Люган, А. Щасливі люди читають книжки і п`ють каву: роман / Аньєс Мартен-Люган; пер. з французької Л. Кононовича. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. – 160 с.
Бестселер французької письменниці Аньєс Мартен-Люган — сумна і красива історія жінки, яка після загибелі коханого чоловіка і доньки втрачає сенс існування. Головна героїня заново вчиться жити, кохати, відчувати. Книга про життя, поділене на «до» і «після», про самотність, надію, любов і віру в себе.



Матіос, М. Приватний щоденник. Майдан. Війна… / Марія Матіос. ­– Львів: ЛА «Піраміда», 2015. – 356 с.
«Приватний щоденник», мабуть, найочікуваніша книжка Марії Матіос, якою відома українська письменниця «загартовує правдою» про ексклюзивні події Майдану та триваючої війни, учасником чи свідком яких вона була. Це свого роду хроніка, що починається з кінця 2013-го і до середини літа 2015-го року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан... змінила війна... А ще - свої історії «про конкретні битви за життя дуже конкретних людей».

У час, «коли музи здебільше мовчать, а говорить зброя», Марія Матіос розпочинає «особисту війну і боротьбу» за «кожну конкретну людину» - боротьбу за свою Націю. У найдраматичніші та найкривавіші дні Майдану вона боронить Націю від звірств Беркута та ошаленілих тітушок; у київському СІЗО, судах, лікарнях, госпіталях, у солдатських траншеях та бліндажах, у розбомблених містечках та селах Донбасу - вона захоплюється Її мужністю, благородством та гідністю. А в дні глибокої скорботи та дні світлої радості надії вона просто тримає свою Націю за руки, втирає їй сльози, «передаючи своє тепло і співчуття»...


Мацко, І. Перехідний вік…  моєї мами: повість / Ірина Мацко. – К.:ВЦ «Академія», 2016. – 128 с.
Боюся, в тебе у голові ще тисячу й одне запитання окрім тих, що виникли в мене.
На всі відразу не відповість жодна книжка. Але ось ця, як мінімум, переконає тебе, що твоїм близьким так само важко переживати «перехідний» вік, як і тобі. І так само весело.
Це книжка про всі оті «дорослі» речі, які раптом ВПЕРШЕ в житті трапляються саме з тобою — перший поцілунок, перша чарка віскі, перший міжнародний табір, перша вага відповідальності... І світ довкола раптом стає зовсім не таким простим, як здавалося вчора.
Але, виявляється, мама — така красива й впевнена в собі — теж колись не любила у собі геть усе, й нині їй зовсім не так легко на душі, як ти думала. Та найважливіше в «перехідному» віці — можливість опинитися в одній "ваговій категорій" із власною мамою. Бо, виявляється, близькість між рідними людьми теж може рости чи маліти з часом... Думаю, багатьом буде цікаво прочитати цю книжку, в якій спогади авторки та досвід її донечки сплелися в захоплюючу, інтригуючи  та щиру розповідь.


Мельник, Я. Маша, або Постфашизм: роман / Ярослав Мельник. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. -288 с.
Четверте тисячоліття. Журналіст «Голосу Рейху» несподівано закохується в самку стора - одну з істот, які мають людське тіло, але яких не вважають за людей - і стає на шлях боротьби за право сторів називатися людьми. Але чи вдасться герою і його соратникам врятуватися від постфашистів? Вони втікають від переслідування в гори, де на них чекають страшні та романтичні пригоди і вічна туга за людською рівністю та свободою.
В гостросюжетному футуристичному романі відомого українського письменника стрімка інтрига й вражаючі сцени поєднані з боротьбою ідей та сильним гуманістичним пафосом. Це перший в Україні інтелектуальний трилер про витоки людської жорстокості.


Митрофаненко, Ю.  Українська отаманщина 1918-1919 років: науково-популярне видання / Ю. Митрофаненко. – 3-тє вид. випр. і доповн. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2016. – 240 с.  
У книзі висвітлюється явище отаманщини, яке було складовою процесів Української революції періоду Директорії доби третьої російсько-української війни 1918-1919 р.р. На основі значної кількості архівних документів уперше в українській історіографії подано цілісне бачення цього революційного феномену на тенетах України, яке наближає до з`ясування характеру відносин лідерів УНР з військовими ватажками - отаманами.


Мицик, Ю. А. Чигирин – гетьманська столиця. – 2-ге вид. - К.: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2016. – 392 с.
Це видання є першим узагальнюючим дослідженням з історії гетьманської столиці — Чигирина, з яким пов'язані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648—1658 рр., часи Руїни та гайдамацького руху. У ньому висвітлюється також історія Чигиринського полку та низки населених пунктів на його території (Суботів, Медведівка та ін.). Книжка, в якій охоплено події з давніх часів до XIX ст., ґрунтується як на опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби.

Моісєєнко, І. Ідея гармонії - Українська національна Ідея / І. Моісєєнко. - К.: Дніпро, 2016. – 176 с.
«Представленою філософською доктриною автор «Ідеї гармонії…» не тільки вперше сформулював та імперично обґрунтував дієву Українську національну Ідею, але й пропонує шляхом внесення Української національної Ідеї в Конституцію України та утвердження окремим Законом в стислі строки сприяти тому, аби кожен українець, кожен громадянин України іншої національності відчув її благотворний вплив». «Україна – досконало розвинена держава, створена громадою життєдайної духовності, колиска людської цивілізації та джерело натхнення на шляху до Гармонії Всесвіту» - це невгасиме гасло українства зможе служити широким верствам українського народу та світовій спільноті об’єднуючим чинником і нині, і в майбутні віки.

Найдавніша Література Шумеру, Вавилону, Палестини / пер. І.Франка, П. Куліша, І. Нечуя-Левицького, Лесі Українки, М. Москаленка; передм. та прим. В. А. Храновського; худож.-оформлювач В. М. Карасик. - Харків: Факт. 2016. – 442 с.
Шумер, Вавилон, Палестина... Тут почалась історія людства, історія цивілізації, саме тут люди створили перший міфоепічний твір - епос про Пільгамеша, «предка-героя», в якому відобразився світогляд людини, її уявлення про світ та своє місце в ньому.
  Презентоване видання містить найкращі зразки найдавнішої літератури: епос про Пільгамеша, поеми про створення світу та біблійний потоп, а також перли біблійної поезії та прози, перекладом яких ми завдячуємо видатним українським митцям: І. Франкові, П. Кулішеві, І. Нечую-Левицькому, Лесі Українці.


Немиро, М. М. Імена їх Ти, Господи, знаєш… / М. М. Немиро. – Рівне: Волинські обереги, 2016. – 252 с.
Про кожного можна писати роман, поему, п’єсу. Кожна сім’я вмирала окремо! Тільки причина була одна.
Нема в світі вищих братських могил, ніж ті, що заповнені останками безвинних жертв Голодомору в Україні.
«…Імена їх Ти, Господи, знаєш…»

Пагутяк, Г. Магнат: роман / Галина Пагуняк. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. – 256 с.
В основі нового роману Галини Пагутяк — найзагадковішої і наймістичнішої сучасної української письменниці — химерна доля українського гуманіста поч.ХVІІ ст., дипломата, поета, публіциста, видавця Яна Щасного Гербурта з Добромиля, побачена очима приблудного волинського шляхтича, який уміє бачити майбутнє, однак лише власне. Це не біографія, а лиш іскра, що пробігла між Ренесансом і Бароко, тінь від тіні чоловіка, що втратив не менше, ніж здобув. Письменниця прагне зазирнути за межу людської свідомості, осмислюючи пограничний стан людського буття.


Пахомова, Т.   Я, Ти і наш немальований Бог: роман / Тетяна Пахомова. -  Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,   2016. – 192 с.
Коли у гамірний Львів, де поряд жили вірмени і поляки, українці і євреї, прийшла страшна війна, родині маленької Міри дивом вдалося врятуватися з гетто. Її з матір’ю та сестрою визволяє селянин, на чию померлу доньку Мар’яну вона так дивовижно схожа. Тепер її життя – у темному підвалі, з іграми на нічному сільському кладовищі, у постійній небезпеці… Вона чекає на кожну нову весну, що приходить до єврейської родини з християнськими пасками, і просить подарувати на день народження сонце…

Печорна, О. Фортеця для серця: роман / Олена Печорна; передм. Н. Шевченко. – 2-ге вид.  - Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,   2016. – 368 с.
Після загибелі батька та зникнення матері маленька Леся Райська опинилася в селі у бабусі, яка була їй не дуже рада. Дівчинка вірила, що колись мама повернеться… Єдиною втіхою самотньої дитини стало малювання — Леся мала неабиякий хист… але ніхто в селі цього не розумів. Уже доросла, Леся залишилася так само нетутешньою для односельців. Вона вміла намалювати сніг, дощ і найзаповітнішу мрію — та не могла стати для них більш зрозумілою. Одне слово — художниця! Та доля веде дівчину тільки їй одній знаними шляхами, і рано чи пізно до Лесі прийде і радість визнання, і справжнє кохання, і сенс життя…

По, Е. А. Чорний кіт та інші історії / Едгар Аллан По; пер. з англ. Г. Пехник. – К.: Знання, 2015. – 190 с.
Едгар Аллан По (1809—1849) — класик американської літератури, людина яскравого таланту і тра­гічної долі. До пропонованої збірки увійшли оповідання письменника, написані у готичному стилі, герої яких мають незвичайну вдачу й вирізняються ексцентричною поведінкою. Твори насичені глибоким психологізмом, екстремальними ситуаціями, в яких вижи­вають лише сильні духом. Майстерне поєднання міс­тичних елементів, сцен жахіть, вчинків, що суперечать усталеним уявленням про життя і смерть, з романтикою, сатирою, натяками і недомовленостями робить твори Едгара По цікавими і привабливими для читачів і сьогодні.

Положій, Є. В. Дядечко на ім`я Бог: роман / Євген Положій; худож.-оформлювач О. Г. Жуков. –К.: Довженко букс, 2016. – 282 с.
... Як відомо, коли ти розмовляєш з Богом, то це молитва, а от коли Бог розмовляє з тобою, то це, певне, шизофренія. Так і є: Бог повідомляє, що сьогодні рівно опівдні Рай та Пекло закриваються назавжди. Віднині — жодних надій, ніякого безсмертя… Це історія трьох молодих людей, долі яких дивно перетинаються. Кожен хоче знайти відповідь на одне просте запитання: що буде після того, як я помру? Остап шукає відповіді, подорожуючи автостопом по біблейських місцях у пошуках батька; Віра, втративши родину та дитину, потрапляє до монастиря і там отримує свій шанс на щастя (але ціна аж занадто висока!); Макс зі своїми друзями-чортенятами Гогі та Магогі, пройшовши реанімацію, революцію і «дурку», від великої любові до людства хоче вчинити вибух на стадіоні... Так чи інакше, кожен з них отримує те, чого прагнув. Можливо, і відповідь на своє запитання…


Положій, Є. В. Мері та її аеропорт: роман / Євген Положій; худож.-оформлювач  О. Г. Жуков. – Харків: Бібколектор, 2016. – 282 с.
Одвічні нескінченні суперечки між прагненням суспільства нівелювати особистість та внутрішню свободу, між коханням та бажанням помститися коханню, між мріями жінки створити аеродром – надійний і стабільний, та прагненням чоловіка використати цей аеродром лише як злітну смугу… Ця історія про Германа та Мері – про те, як легко можна втратити кохання і як важко звільнитися потім від нього; про те, як швидко руйнуються, здавалося б, непохитні зовнішні світи, лишаючи порожнечу, і якими міцними інколи виявляються начебто ламкі внутрішні світи героїв… Захоплююча, інколи смішна, інколи сумна книжка, в якій, як і в житті, щастя обов’язково є – бо його не може не бути.


Положій, Є. В.  Потяг: роман-газета / Євген Положій; худож.-оформлювач О. Г. Жуков. – Харків: Фоліо, 2016. – 251 с.
Якщо шлюби вершаться на небесах, то вибори - в ночі біля урн. Головний редактор провінційної газети сповідується у купе потягу, який мчить крізь темряву в невідомому напрямку, двом янголам - своїм небесним батькам. Йому вже нічого приховувати, бо, не виключено, це його остання подорож. Правдива і смілива книжка про українські реалії, про людину, яка народилася не в той час і не в тому місці... У книгу також включено дев’ять нових оповідань.


Процайло, А. Я. Мер сидить на смерті / Андрій Процайло; худож.-оформлювач О. Д. Кононученко. – Харків: Фоліо, 2016. – 266 с.
Андрій Процайло (нар. 1975 р.) український письменник, лауреат міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова - 2014" (друга премія). Народився в селі Липники на Львівщині. Закінчив Самбірське педагогічне училище, Львівський національний університет ім. І. Франка, Львівський державний аграрний університет, Український Вільний Університет (Мюнхен, Німеччина). Мешкає у Львові. У видавництві "Фоліо" 2014 року вийшов друком роман письменника "Привид безрукого ката".
Мер Львова осідлав смерть і підняв її до живого. Бо вона й гадки не мала ділитися своїми секретами. Хотіла взяти місто тихо і без проблем. Адже 15 квітня 2015 року - час змови! Місто Лева, стародавній прекрасний Львів, має померти - так вирішили  привиди! Гіршої біди місто не знало від заснування. Чому його потайки треба стерти з лиця землі і хто в цьому винен - проблема не лише українського красеня. Леву безрукому знову доведеться рятувати світ. І це не перебільшення. Бо ціною тепер є не тільки звільнення однієї неприкаяної душі. На шальках терезів - свобода! Пітьма прагне раз і назавжди вкрасти в світу сонце!..
У час, коли Земля нарешті усвідомила, що її епіцентр - Україна, це дивина...


Ренд, А. Чоловік, якого я купила: з ранніх творів / Айн  Ренд; пер. з англ. В. А. Горбатька; худож.-оформитель Л. П. Вировець. – Харків: Фоліо, 2016. – 475 с. – (Карта світу).
Ця книга познайомить читачів з творами Айн Ренд 1920-1930-х років, котрі не були опубліковані за її життя. Серед них: "Чоловік, якого я купила" - перше оповідання, написане письменницею англійською мовою у рік, коли вона прибула в США і ледь могла говорити англійською; повість "Червоний пішак", де авторка, розповідаючи про стосунки між жінкою та двома чоловіками, вперше порушує тему свободи особистості й диктатури держави (події відбуваються в Росії); п'єси "Ідеал" і "Подумай добряче", для яких характерний швидкий розвиток подій та зовсім несподівані повороти сюжету; уривки з філософського роману "Джерело", що не ввійшли в остаточну версію твору, який став культовим. Завдяки цим раннім творам письменниці можна простежити, як розвивались літературний талант і філософські погляди Айн Ренд.

Рогашко, А. Крізь безодню до Світла: роман / Алла Рогашко. - Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,   2016. – 208 с.
Під липами затишного міста, попивши кави та поблукавши тихими вуличками, доля вирішує, що прийшов час їй утрутитися в життя трьох подруг – Віри, Христини та Мар’яни… Різні, як земля, вода й вогонь… Однакові, як… Як можуть бути однакові три самотні жінки, нещасливе кохання і невдалі шлюби у яких залишилися в минулому, а тепер лише квартира, робота та, іноді, спільні посиденьки в улюбленій кав’ярні. Але все раптово зміниться однієї весни. Випадковий попутник у маршрутці чи неочікуваний телефонний дзвінок – коханню не важливо, де і з чого розпочати свою пристрасну мелодію. Тільки серце вестиме героїнь, роблячи вибір усупереч усім законам логіки і зовсім не передчуваючи страшної небезпеки, що нависла над ними трьома: поруч полює холоднокровний убивця, і він ще жодного разу не схибив… Сподіватися залишається лише на долю, а доля – теж жінка.

Роздобудько, І. Подвійна гра в чотири руки: роман / Ірен Роздобудько; передм. В. Варченка; худож. А. Печенізький. - Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,   2015. – 224 с.: іл.
Київ початку ХХ століття... Для невгамовної генеральської дочки Мусі Гурчик немає нічого більш захопливого, ніж розслідування нової таємничої справи!Викрадені важливі документи — креслення нової моделі військового літака. Інженер-розробник поплатився за них життям... Факти й детективна інтуїція підказують юній вивідачці, що злодія треба шукати на палубі розкішного пароплава «Цариця Дніпра». Небезпечно? Аякже!Але наша панночка вже вирушила в карколомний круїз — вона мусить викрити злочинця будь-що! У перший день подорожі скоєно нове вбивство, і тепер остаточно зрозуміло, що вбивця поруч...

Рот, Й. Сто днів. Левіафан / Йозеф Рот; пер. з нім. П. В. Таращука; худож.-оформлювач О. А. Гулагова. – Харків:Бібколектор, 2016. – 236 с.
Йозеф Рот (1894, Броди, Галичина – 1939, Париж) – австрійський письменник і журналіст, один з найвизначніших німецькомовних авторів першої половини ХХ століття, чиї твори увійшли до скарбниці світової літератури. Більшість його романів екранізовано.
«Сто днів» (1935) – єдиний історичний твір письменника, де на тлі вбивчого безумства імператора Наполеона I подано разюче зображення трагедії малої людини, – а водночас і цілого покоління! – що беззастережно вірила в проголошені ідеали.
«Левіафан» (1940) – один з останніх творів Йозефа Рота, що вийшов друком уже після смерті автора й зображує нині втрачений світ єврейських громад Галичини та Східної Європи.
.
Сеттерфілд,  Д. Тринадцята казка: роман / Діана Сеттерфільд; пер. з англ. В. Горбатько. -  5-те вид. - Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,   2007. - 2016. – 432 с.
Знаменита письменниця Віда Вінтер, а, точніше, жінка, що скривалася під цим псевдонімом, довгі роки залишалася загадкою для своїх шанувальників. Жодного достовірного факту біографії, жодного слова правди у численних інтерв’ю, жодного пояснення, чому у її найзнаменитішій книзі «Тринадцять казок» лише дванадцять розділів… Яким же було здивування скромної власниці букіністичної крамниці Маргарет Лі, коли іменита письменниця запропонувала їй написати свою біографію! Затишна бібліотека та старовинний маєток Енджелфілд, де таємниці за кожними дверима — Маргарет наче повернулася до дому, який колись залишила. Може тому, що у неї, як і у Віди Вінтер, була сестра-близнючка, трагічно втрачена? Крок за кроком, блукаючи лабіринтом старих родинних драм, загадкових зникнень та патологічної любові до свого другого «я», Маргарет наблизиться до фіналу останньої казки, щоб стати однією з її героїнь…


Смоленчук, М. Смутна доба: історичний роман / Микола Смоленчук. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2016. – 448 с.
В основу роману покладені події кінця XVI- початку XVII століть в період протистояння політичних еліт Московського царства та Речі посполитої в боротьбі за москов­ський престол, які закарбовані в історії під назвою Смутна Доба.
Автор в популярній формі з історичних та особистих позицій висвітлює політичні події, які-розгортаються на широких теренах від древнього Афону до Варшави, Києва та Москви, демонструє шлях становлення  суспільства в епоху середньовіччя, особливості протистояння християнських концесій, роль Запорізького козацтва, як потужної сили, що стає провідною верствою укра­їнського народу в боротьбі за збереження його ідентичності на історичній арені Європи. Яскраво показує побут та соціальні від­носини в середовищах різних культур і народів, вводячи поряд з іс­торичними особами І. Вишенського, П. Сагайдачного, І. Борецького, К. Острозького, царських і королівських родин Польського та Московського дворів образи вигаданих персонажів. Історія пригод, палкого романтичного кохання молодого козака Тимоша і дівчини Долі розкриває широку панораму духовного і культурного життя України, проводячи читача вуличками хутірського Суботова, гетьманського Чигрина і величного Києва, який поступово повертає собі славу древньої православної столиці.

Старк, У.  Диваки і зануди: роман / Ульф Старк. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2015. – 160 с.
Симоні – дванадцять, і в її житті повно прикрощів: мама зв’язалась із занудою Інґве, через переїзд у нове помешкання треба змінити школу і покинути друзів, ще й зник улюблений пес Кільрой.  У новій школі Симона мимоволі стає… Симоном, і їй навіть подобається спершу видавати себе за хлопця. Таємницю дівчинки знає лише дідусь-дивак. Але справжні проблеми починаються, коли Симона закохується…


Степовик, Д. В. Церква і українське суспільство у XIX столітті (Боротьба українських християн за свою самобутність у XIX столітті ): Нове видання / Д. В. Степовник. - К.: Дніпро, 2016. – 136 с.: іл.
У книзі висвітлюється: стан і статус православ`я, греко-католицизму, римо-католицизму, протестантизму в Україні у ХІХ ст. у їх відношеннях до української національної духовності і культури.
Розрахована на істориків Церкви, релігієзнавців, культурологів, та інших, хто цікавиться історією духовності та культури.


Талан, С. Замкнене коло: роман / Світлана Талан. – Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,  2017. – 320 с.
Ще дитиною Мирослава втратила дім і бабусю — єдину рідну людину — та опинилася в дитячому будинку. Біда й людська жорстокість — усе звалилося зненацька на дівчинку, яку не навчили боронитися від зла… І лише пам’ять про бабусину любов давала сили жити. Мирослава виросла, стала дружиною й матір’ю, і заприсяглася — її родина ніколи не зазнає горя та нестатків. Але не вміла відрізнити невдачі від справжньої біди… Усе йде не так, як мріялося Мирославі. І одного дня вона вирішує послухатися поради примарної бабусі — продати свої нещастя…

Талан, С. Коли ти поруч: роман / Світлана Талан. – 2-ге вид. - Харків: Книжковий  клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,  2016. – 320 с.
Даша була турботливою донькою та онукою, щиро любила Льошу, мріяла про весілля, затишному будинку і дітей. Але батьки відвернулися від своєї слухняною дочки, наречений — від чистої нареченої, престижна клініка — від кращої медсестри. У чому її провина? Лише в доброму серці і прагненні допомогти тим, хто потребує цього.
У той фатальний день після аварії на туманною трасі понівечене залізо було залито кров`ю. Даша, забувши про свої рани, намагалася допомогти постраждалим, але доля зіграла з нею злий жарт. Хвороба, якої вона заразилася, рятуючи інших, невиліковна.
Вона повинна знайти в собі сили жити далі — стільки, скільки їй відведено, щоб все-таки знайти того, хто буде поруч з нею в горі і в радості ...


Талан, С. Надежда: роман / Светлана Талан. – Харьков: Книжный клуб «Клуб Семейного Досуга»; Белгород: ООО «Книжный клуб «Клуб Семейного Досуга»,  2016. – 304 с.
Нещасливе  дитинство залишило глибокі рубці в серці Павліни: вона соромиться себе й уникає чоловіків. Дле мама завжди говорила, що будь-який кошмар минущий. І настав Павлінчин час: вона приваблива й упевнена в собі! Дівчина знайомиться з Юрком, і юнак відкриває їй незнанне почуття любові. Здавалося найстрашніше позаду, але раптом Юра від`їздить не попрощавшись… Що саме він дізнався?

Талан, С. Розколоте небо: роман / Світлана Талан; передм. О. Хвостової. – 2-ге вид. - Харків: Книжковий  Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,  2016. – 352 с.
1930-ті роки. Варя виросла в заможній родині. Але прийшли лихі часи — почалася колективізація, а потім — голодомор... Хто зможе її врятувати?

Таран, Л. Остання жінка, останній чоловік: оповідання / Людмила Таран. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. – 272 с.
Буденність та буттєвий вимір, іронія й романтизм, таємничо-містичне та впізнаване — все це поєдналося в книжці новел Людмили Таран. Одвічна напруга й осяйні миті людських стосунків, екзистенційні переживання, знайомі чи не кожній людині, — провідна проблематика її прози.

Трофимович, В. М. Любов на лінії вогню / Василіса Трофимович; худож.-оформлювач  В. М. Карасик. – Харків: Фоліо, 2016. – 153 с.
Він і Вона. їхнім стосункам не завадить ніщо і ніколи, бо це закон всесвіту — життя має продовжуватися за будь-яких умов. У збірці замальовок Васіліси Трофимович, чарівної дівчини зі сталевим характером бійця, сплелися разом реальні події, документальні факти і справжні почуття. Почуття на лінію вогню, які увібрали і високу любов — до жінки, родини, країни, і зраду, і розпач, і тугу за загиб/шм щастям.

У кожному оповіданні книжки «Любов на лінії вогню» дніпропетровської письменниці, журналіста, колишнього прес-офіцера добровольчих формувань, яка понад півтора року провела в АТО разом зі своїми героями, читачі знайдуть щирість, реальний патріотизм і дійсне прагнення до кращого майбутнього нашої України.


Ульяненко, О. Вогненне око: роман / О. Ульяненко; худож.-оформлювач  Д. О. Самойленко. – Харків: Бібколектор, 2016. – 313 с.
У романі "Вогненне око" (1999) із вражаючою достовірністю зображено цинічний і жорстокий абсурд української дійсності 90-х років минулого століття. Це і всеспроможні у своєму безглузді і жорстокості злочинці брати Роздайбіди, і не менш злочинний міліціонер Гільмедов, і представник корумпованої верхівки полковник Кравченко... Це твір про злочин і безкарність, в якому із жахливими подробицями змальована "нечистота та розклад людського буття".

Ухачевський, С. Казка старого мельника: казка / Сергій Ухачевський; іл. Ю. Стахівської. – Львів: Кальварія, 2015. – 104 с.
«Казка старого Мельника» — досить добра, якісно написана історія про боротьбу зі злом та перемогу над ним. Історія сповнена фольклором та любов’ю до батьківщини. Історія, що надихає ще більше любити свою землю, шанувати традиції і дивитися в майбутнє зі світлою надією та вірою в дива.

Ушкалов, Л. Що таке українська література: есеї / Леонід Ушкалов. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. – 352 с.
До книги ввійшли 45 есеїв, які вперше побачили світ у 2012–2013 роках на шпальтах газети «Україна молода» в рубриці «Уроки літератури від Леоніда Ушкалова». У них автор порушує цілу низку питань, важливих для кожної людини: щастя, свобода, любов, правда, поезія, самотність... А героями есеїв є і добре відомі всім класики, зокрема Сковорода, Квітка-Основ’яненко, Шевченко, Гоголь, Драгоманов, Франко, Леся Українка, Кобилянська, Винниченко, Хвильовий, Йогансен, Маланюк, Довженко, Яновський, і куди менше знані автори: Кримський, Шпол, Буревій, Чернов, Теліга, Лівицька-Холодна й інші. Написані в яскравій публіцистичній манері, ці «уроки» незаперечно свідчать про одне: українська літературна традиція від давнини до сьогодні – багата, барвиста і надзвичайно цікава.

Цайтлер, В. Забуті гріхи: історичний роман / Валентина Цайтлер; пер. з литовської В. Журба. – К.: Балтія-Друк, 2014. – 216 с.
Валентина Цайтлер – професійний дипломат і письменниця, вчилася і працювала в Німеччині, Австрії, в Україні – міністром-радником, консулом посольства Литовської Республіки, нині працює у Міністерстві закордонних справ Литовської Республіки.
«Забуті гріхи» – другий роман письменниці, переклад з литовської – Володислав Журба.
Роздуми про минуле і сьогодення, про трагізм цілої епохи на прикладі історії сім’ї Жолкевських, чиє щастя зруйнувала війна.
Основна мета роману – показати, що жодна, навіть найшляхетніша перемога, морально не виправдовує зруйнованих життів. Своєрідним дороговказом для цього роману стала науково-популярне видання «Хотинська битва 1621 – битва за Центральну Європу», а також інші праці литовських та українських істориків.

Цимбалюк, Є. П. Провесінь-Осінь. Лінія розмежування / Є. П. Цимбалюк. – Рівне: Овід. 2016. – 100 с.: іл.
Нова поетична книга Євгена Цимбалюка «Лінія розмежування» почала зароджуватися тоді, коли на Сході України було створено однойменний територіальний кордон – лінію розмежування як зародок примирення. Але в книзі своя лінія розмежування – між людськими душами, між їхнім покликанням і реальним життєвим втіленням. Тут своя надія і ворожнеча, добре і зле, щире і самолюбне, возвишене і приземлене, але й своєрідний духовний орієнтир у напрямку добра, честі, совісті та любові.

Чемерис, В. Л. Анна Київська: роман / Валентин Чемерис; худож.-оформлювач  Л. П. Вировець. – Харків: Орбіта, 2016. – 220 с.
Новий роман Володимира Чемериса присвячений доньці Ярослава Мудрого, красуні Анні, першій королеві Франції. Вона подарувала Генріху І не тільки Спадкоємця корони — Філіппа, а й значною мірою змінила хід французької історії. Смілива, розумна та освічена королева поступово стає співправителькою Генріха. Її підписи стоять поруч з підписами короля на важливих державних указах. Владна і мудра, вона розуміла свою роль в управлінні країною. Франція стала її державою, а французи назавжди запам’ятали її як королеву Франції — Анну Київську. Але чи була щаслива ця жінка і де вона закінчила свій земний шлях, про це не знає ніхто...
Чемерис, В.  Л. Марина – цариця московська: історичний роман / Валентин Чемерис; худож.-оформлювач М. О. Іванова. – К.: Довженко букс, 2016. – 699 с.  
Свої листи на батьківщину вона підписувала: "Марина - цариця московська". І вона була нею - царицею московською. Щоправда, всього лише дев`ять (!) днів у році 1606-му. І потім вісім років неймовірних злетів і карколомних падінь. Марина Мнішек, польська графиня, вісімнадцятирічна дочка воєводи з українського Самбора з Карпат, волею випадку (чи історії) стала царицею і жоною двох царів тих лихих часів, які на Русі прозвали Смутними, а її - царицею смути. Про це й розповідається в романі Валентина Чемериса. А ще про кохання Марини до молодого царя Дмитрія, про останню її любов до козацького отамана Івана Заруцького, про криваву трагедію, що її спіткала, і про подальшу долю московської цариці. чиє життя так рано урвалося - 26 років - у башті Коломенського кремля і яка вже після своєї смерті буде оголошена відьмою і чаклункою...


Чемерис, В. Л. Рогнеда: роман / Валентин Чемерис; худож.-оформлювач  Л. П. Вировець. – Харків: Орбіта, 2016. – 283 с.
«Рогнеда» — роман-сказання про вродливу та гордовиту полоцьку княжну. Все, здавалося б, обіцяло їй любов, обожнювання і щастя. Але ці надії рухнули водномить, коли красуня Рогнеда опинилася в потоці бурхливих подій та суперництва двох рідних братів — Ярополка і Володимира Святославичів, коли виклично-гордо відмовила Володимиру, ще й назвала його зневажливо «сином рабині». Таких образ Володимир не прощав нікому…


Чемерис, В. Л.Сини змієногої богині: роман-есей / Валентин Чемерис; худож.-оформлювач  В. М. Карасик. – Харків: Фоліо, 2016. – 666 с. – (Історія України в романах).
Що може бути цікавішим за її величність історію? Тільки історія, про яку розповідають небайдуже та неупереджено. Саме так, як це робить Валентин Чемерис (нар. 1936 р.) — відомий український письменник, автор історичних та фантастичних романів і оповідань, лауреат багатьох літературних премій. У видавництві «Фоліо» вийшли друком його романи «Смерть Атея», «Фортеця на Борисфені», «Ольвія», «Генерали Імперії», «Ордер на любов», «Ярославна», «Ваші пальці пахнуть ладаном...», «Трагедія гетьмана Мазепи», «Марина — цариця московська». «Сини змієногої богині» — роман-есей, що складається з власне роману та кількох повістей з однією головною героїнею — Скіфією, загадковою і таємничою країною вершників з луками, тією Скіфією, яка у VII столітті до н. е. під дзвін мечів і співи стріл з'явилася на південних теренах України. Легендарна і реальна, повна слави і звитяги, знана нам і незнана, Скіфія воїнів і хліборобів, царів і вождів, чаклунів і знахарів, войовничих амазонок і жриць, земля героїв (Іданфірс, Атей, Скілур) і майстрів неперевершених шедеврів, що й нині дивують і вражають людство...


Честертон, Г. К. Смиренність отця Брауна / Г. К. Честертон; пер. з англ. А. Пехника та О. Шалати. – К.: Знання, 2015. – 271 с.
“Смиренність отця Брауна” — збірка оповідань одного з найяскравіших англійських письменників початку ХХ ст. Г.К. Честертона (1874—1936). Опові­дання про отця Брауна посідають почесне місце серед творів детективного жанру і давно завоювали любов у читачів. З-поміж інших детективів їх виріз­няє глибина думки, адже головний герой твору — священик, який прагне не просто розкрити злочин і засудити злочинця, а навернути його до пра­ведного життя, врятувати душу людини. Попри релігійну­ складову, книга не переобтяжена моралізуванням, насичена неповторним англійським гумором і неймовірно цікава. У ній є все для того, щоб шанувальники детективів отримали задоволення.

Чумарна, М. Вишивання долі. Символіка і техніка шитва /  М. І. Чумарна. – Львів: Апріорі, 2015. – 88 с.: іл.
«Вишивання долі» — це розвідка про потаємні коди української орнаментальної символіки, яка поглиблює тему космічного биття людини в потоках світлоносних енергій матеріального світу, частково розкриту Марією Чумарною у книзі «Код української вишивки». Вона в новому ракурсі розкриває можливості впливу людини на долю, на здоров'я власного тіла, благополуччя сім'ї і роду через повернення до джерел духовного знання наших предків.
Особливістю нової книжки є те, що вона наближена до потреб тих, хто практично займається відновленням зразків стародавньої вишивки, хто шукає нових «старих» ідей у творенні власного одягу. Тут подано 56 видів техніки шитва, розкладки узорів, які підготувала і систематизувала майстер художньої вишивки Віра Чипурко.
Книга рекомендована найширшому колу шанувальників українського народного мистецтва.

Чухліб, Т. В. Гетьмани України: війна, політика, кохання / Т. В. Чухліб. – К.: Арій, 2016. – 480 с.: іл.
Хто вони, гетьмани України, ‒ грізні козацькі ватажки, вожді опозиційних до будь-якої влади розбійницьких ватаг, степові "польові командири" чи хитромудрі правителі держави? Скільки їх було в історії нашої країни? Хто був першим у гетьманській когорті? Коли на українських землях з'явилося слово "гетьман" і що воно означало? Як змінювалося становище володарів гетьманської булави протягом різних історичних періодів? Яким було приватне та повсякденне життя гетьманів, їхніх дружин і родин? Відповіді на ці та інші цікаві питання допитливий читач знайде у цій книзі.

Шпільман, Л. Н. Список мрій / Л. Н. Шпільман; пер. з англ. Т. Ткалюк. – Видавнича група КМ-БУКС, 2016. – 384 с.
Після смерті матері Брет Боулінгер з жахом виявляє, що їй, єдиній з трьох дітей, в спадок дістався лише її власний список мрій та життєвих цілей, написаний в чотирнадцять років, з коментарями матері, яка не тільки нічого їй не залишила, а й розпорядилася звільнити з компанії , яку сама створила і очолювала багато років. Умова отримання решти спадщини - виконання всіх пунктів списку, включаючи і заміжжя, і навіть покупку коня.
Але чи реально здійснити дитячі мрії всього лише протягом року? І як, наприклад, встановити хороші відносини з батьком, якщо він вже помер? Жебрачка, принижена, здивована Брет приступає до виконання плану.

Яневський, Д. Б. Загублена історія втраченої держави / Д. Б. Яневський; худож.-оформлювач І. В. Осіпов. – Харків: Фоліо, 2016. – 252 с.
Нова книга журналіста, телеведучого, доктора історичних наук є навчальним посібником для політиків, журналістів, політологів та любителів з написання, переписування та удосконалювання Конституції України. На думку автора, вони - поза політичним зафарбуванням - не мають поняття, яку країну заповзято взялися розбудовувати і якою керувати. Агресивне невігластво, неповага до опонентів та партнерів, клептоманія, безвідповідальність та принципова безпринципність - це головні риси сучасного українського політика. Країна колосальної та незбагненної культурної традиції, її громадяни, яких зневажливо називають "населенням", є лише ресурсом для задоволення їх первинних рефлексів, задовольнити які можна, лише викоріневши засадничі поняття: "БОГ", "ПРАВО", "ЗАКОН", "СОВІСТЬ", "КУЛЬТУРА", "ЛЮДИНА", "ОТЧИНА".


Яріш, Я. І. Сповідь з того світу: історичний трилер / Ярослав Яріш; худож.-оформлювач  Л. П. Вировець. – Харків: Бібколектор, 2016. – 283 с.
Хто насмілиться кинути виклик Долі? Хто заставить Коло Історії крутитися в інший бік? Хто здатен перескочити безмежну прірву відчаю, страху й зневіри, піднятися вище за саму Смерть і своєю любов’ю розігнати темряву?! Невже вона, тендітна молода жінка, в котрої щойно забрали найдорожче? її Іван гине під час подій на Майдані — Марія ж не може змиритися зі смертю коханого чоловіка. І ось жереб кинуто: Доля заводить жінку в дохристиянські часи, вимірявши дистанцію у 13 століть. Галасливим вертепом пробігають покоління, змінюються епохи... Авари, хрестоносці, монголи, яничари, НКВС... А Марія все мандрує і мандрує: щойно перетнувши фінальну лінію, знову опиняється на старті. Це і є відповіддю всесильної Долі на її виклик, адже Кола Історії не розірвати: як гинули Іванові прадіди, так і він мусить віддати своє життя за рідну землю...

Яріш, Я. І. Судний день: роман / Ярослав Яріш; худож.-оформлювач  Л. П. Вировець. – Харків: Факт, 2016. – 300 с.
Зі шкільної парти ми пам`ятаємо, як Шевченко у своїй безсмертній поемі «Гайдамаки» «скликав» у Холодний Яр відважне гайдамацтво, а ми з хвилюванням слідкували за долями Гонти, Залізняка і Яреми Галайди. Та чи було все саме так, як описував Великий Кобзар? Як зараз нам ставитися до кривавих подій Коліївщини? Що це було: стихійне повстання українського селянства, спланована війна за відновлення незалежності Української Держави чи «багатоходівка» Російської імперії?

На це питання дає відповідь новий роман Ярослава Яріша «Судний день». Його сюжет заводить нас у жорстоке ХVІІІ століття, де поміж темних пущ Холодного Яру та глибоких байраків запорозького степу кувалися свячені ножі, у той час як у замках і палацах жирувало знавісніле від безкарності панство.

Усе ніби й просто... Але була ще й третя сила…




     


Нові надходження літератури за
IV квартал 2016 року


Алай. Коли курява спаде: роман /  Алай; пер. з китайського Н. А. Кірносової; худож.- оформлювач Я. К. Казаченко. - Харків:  Фоліо, 2016. – 443 с. – (Карта світу).
Алай ( нар. 1959 р.) - сучасний китайський письменник тибетського походження, хто поки що єдиний з тибетців спромігся здобути найпрестижнішу китайську літературну премію Моа Дуня (2000 р.). У романі " Коли курява спаде" (1998), який зробив Алая знаменитим, і за яким знято телесеріал, досліджується психологія влади, якою вона постає на грунті тибетського життя середини ХХ століття, до приходу в цей регіон Червоної армії Китаю і приєднання Тибету до КНР. У центрі роману - життя родини місцевого правителя. Оповідь ведеться від імені його нібито недоумкуватого молодшого сина. Читай знайомиться не лише зі способом життя тибетців, а й з пануючими у країні порядками, де були магічне зілля і феодальні чвари, голод і проституція, шлюби та війни, на які йшли заради захоплення земель та влади, - й усе це на тлі відрубування голів, привселюдного побиття, відрізання язик, рук і ніг...



Бакуменко, О. Доброзвучна Муза / Олександр Бакуменко. – К.: Україна, 2016. – 560 с.
До книги увійшли 34 літературні портрети відомих українських письменників, які своєю творчістю вписали яскраві сторінки в історію сучасної літератури. Цікаві спостереження автора у доступній для широкого читацького загалу формі перетворилися на філософію вишуканих літературних уподобань, де чільне місце належить психології письменницької праці.



Батій, Я. О.  Аандрей Шептицький / Я. Батій; худож.- оформлювач Л. П. Вировець. – Харків:  Фоліо, 2016. – 120 с.
Праведник віри — таким знають митрополита Шептицького в усьому світі, адже під час Другої світової війни він власними зусиллями врятував від неминучої смерті сотні єврейських родин. А для української церкви митрополит Андрей — одна з найвеличніших постатей. Його вчинками завжди керували любов та правда, і, мабуть, саме тому Андрей Шептицький здобув загальну повагу. У 36-річному віці він очолив Українську греко-католицьку церкву і був її очільником до кінця свого життя. Митрополит Андрей першим із ієрархів почав використовувати у спілкуванні з вірянами народну мову, першим почав правити богослужіння українською. І можна стверджувати беззастережно: Андрей Шептицький був людиною великої сили волі, патріотом своєї країни, який заповідав своїм нащадкам: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою й невтомною працею любіть Україну…»


Беллоу, С.  Герцог: роман / Сол Беллоу; пер. з англ. В. Б. Чайковського; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Фоліо, 2016. – 411 с. – (Карта світу).
Роман «Герцог» вийшов друком у 1964 році, був відзначений Національною книжковою премією США, перекладений багатьма мовами світу. Це історія професора університету Мойсея Герцога. Який після того, як від нього пішла дружина, забравши доньку, починає шукати сенс буття… Він пише листи, проте не відсилає їх. Його адресати – стародавні і середньовічні філософи, письменники ( і вже померлі і живі), політики (зокрема президент США), дані друзі й вороги, випадкові знайомі… Оригінальний спосіб віднайти себе. Розмовляючи з людьми, які не можуть відповісти на твої запитання…

Гроссман,  Д.  З ким би побігати: роман / Давид Гроссман; пер. В. М. Верховня;   худож.-оформлювач  В. М. Карасик.  – Харків: Фоліо, 2016. – 186 с. – (Карта світу).
В романі розповідається про підлітків – про їхню самотність, переживання, наркотики, невміння порозумітися у сучасному житті, а ще про щиру дружбу, відданість, самопожертву і, звичайно ж, про кохання.




Енглунд, П. Захват і біль битви: Перша світова у 211 епізодах / Петер Енглунд; пер. Н. В. Третьякової;  худож.- оформлювач Л. П. Вировець. – Харків:  Фоліо, 2016. – 555 с.: іл.
Книга заснована на щоденниках і спогадах її учасників. Автор, досліджуючи архіви, відновив хід подій Першої світової війни. Кожен із дев’ятнадцятьох абсолютно різних людей з обох боків конфлікту розповідає про ту війну, що зазнав особисто, зокрема: багатодітна американка, яка влітку перебувала в маєтку в Польщі; датський пацифіст, мобілізований до німецької армії; російська медсестра; австралійка, яка приїхала на своїй вантажівці до Сербії, щоб служити в армії шофером; російський офіцер; німецький матрос; шукач пригод, латиноамериканець, від якого відмовляються всі армії, крім османської; французький дипломат та ін.


Історія європейської цивілізації. Близький Схід / за ред. Умберто Екко; пер. з італ. О. В. Сминтина, В. О. Феденко, І. М. Потапова, Д. В. Кіосак, Ю. В. Григоренко; худож.- оформлювач Л. П. Вировець. – Харків:  Фоліо, 2016. – 1310 с.: іл.
« Проект «Історія європейської цивілізації» охоплює період від античних часів до XX століття і поділений на три основних блоки: Античність [3 томи — Близький Схід, Греція, Рим), Середньовіччя [4 томи — Раннє середньовіччя, Високе середньовіччя, Пізнє середньовіччя, XV століття) і Сучасність [5 томів — XVI—XXстоліття). При створенні цього надзвичайного проекту його упорядник — видатний італійський вчений-філософ, літературний критик, письменник Умберто Еко — керувався мультидисциплінарним принципом: Історія, Філософія, Міфологія та релігія, Образотворче мистецтво. Література, Наука і техніка, Музика. Статті до дисциплін написані провідними італійськими фахівцями у кожній галузі.
 Близький Схід — це місце, де зароджувалася цивілізація не тільки Сходу, а й Європи. Саме на території так званого Родючого півмісяця почала розвиватися культура віднов-лювального землеробства, з'явилося примітивне колесо. Тут найпершими навчилися робити керамічний посуд та обробляти метали. Саме тут виникли перші міста, а потім перші територіальні держави: Ассирія, Вавилон, Хетське царство.

Про все це і розповідає наша енциклопедія. Видання доповнено багатим ілюстративним матеріалом — всесвітньо відомими шедеврами із багатьох музеїв світу.



Єшкілєв,  В. Л. Богиня і Консультант / Володимир Єшкілєв; худож.- оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Харків: Фоліо, 2016. – 362 с.
Роман «Богиня і Консультант» здатний зламати звичні та зручні стереотипи з шкільних підручників. Володимир Єшкілєв проводить читачів за кулісу української історії та руйнує нав’язану нам картину владної гри глобальних сил. А все починається з того, що одного дня хлопці, шукаючи мотузку, виламують замок шухляди і натрапляють на камінець, захований серед археологічного мотлоху. Той день назавжди змінює долі героїв роману, вплітаючи їх у довгу криваву історію, що тягнеться крізь століття.



Кавабата, Я. Сплячі красуні. Давня столиця. Стугін гори / Ясунарі Кавабата; пер. з яп. І. П. Дзюба, М. С. Федоришина; худож.- оформлювач О. Д. Кононученко. - Харків:  Фоліо, 2016. – 537 с. – (Бібліотека нобелівських лауреатів)

Головним героєм книги є шістдесятирічний чоловік на ймення Егуті. Одного разу він зовсім випадково потрапив до "дому сплячих красунь". Тоді він і подумати не міг, що зачарований дім буде манити його до себе знову і знову. Чоловік розумів, що все, що відбувається - аморально, але нічого вже не міг з цим зробити. Він знову дзвонив красуням і просив дозволу завітати до них. Вони манили і кликали його, наче сирени в безкраїх морських водах...


Керет, Е.  І раптом стукіт у двері: оповідання / Етгар Керет; пер. з англ. А. Бондара; худож.-оформлювач Л. П. Вировець.  – Харків: Фоліо, 2016. – 186 с. – (Карта світу).
Герої невеликих оповідань, що увійшли до цієї книжки, живуть одночасно в двох світах: реальному і фантасмагоричному. Їхня поведінка інколи здається абсурдною, але водночас вона цілком буденна. У цьому і полягає мистецтво письменника — він використовує гіперболізовані, а то й фантастичні засоби для того, щоб розповісти про повсякденні, часом суто прозаїчні та банальні життєві ситуації. Твори Керета перекладено багатьма мовами світу. Українською ці оповідання друкуються вперше. 


Кульчицький,  С.,  Якубова, Л.  Триста років самотності: український Донбас у пошуках смислів і Батьківщини / Станіслав Кульчицький,  Лариса Якубова. – К.: ТОВ Кліо, 2016. – 720 с.
На тлі поворотних етапів політичної, соціально-економічної та етнокультурної історії нового й новітнього часу у книзі реконструйовано обставини колонізації Донеччини і Луганщини, участь окремих етнічних груп у господарському освоєнні регіону, процеси етнокультурної взаємодії та суперечності, які вони генерували. Через дослідження державних практик регулювання міжнаціональних взаємин та інтеграції регіональної ідентичності в загальнонаціональний та загальнодержавний контекст здійснено спробу встановити властиві регіону форми соціальної та міжетнічної взаємодії, окреслено сучасні тенденції, перспективи й потенційні загрози. Запропоновано нові теоретикометодологічні підходи до дослідження взаємодії особливого та загального на прикладі суперечливих і потенційно конфліктогенних взаємовідносин регіону з ядром націєтворення. Одним із напрямів дослідження є введення окресленої проблематики в контекст державної національної та соціогуманітарної стратегії з метою подолання трагічних наслідків збройного протистояння на Сході України.


Лапідус, Є. Шалені гроші: роман / Енс Лапідус; пер. В. С. Бойка,  худож.-оформлювач А. П. Езрова. - Харків: Фоліо, 2016. – 607 с. - (Карта світу).
Єнс Лапідус (нар. 1974 р.) — успішний адвокат із Стокгольма, який після виходу у 2006 році роману «Шалені гроші», створеного на основі реальних кримінальних справ, прокинувся знаменитим письменником. Ця книга одразу ж стала світовим бестселером, її перекладено 26 мовами. 2010 року твір було екранізовано. Єнса Лапідуса називають новим Стіґом Ларссоном. Сам автор іменує свою творчість «стокгольмським нуаром» — гламурною чорнухою. Він щиро приправляє сірі шведські будні кров’ю, наркотою, бійками, погонями та іншими атрибутами голлівудських блокбастерів. У романі три головних герої: ЮВе — псевдомажор, що вчиться на юриста, Мрадо — сербський гангстер, що їздить на розбірки з «вовками» й «ангелами пекла», і чилієць Хорхе, що сів за торгівлю кокаїном і планує втечу із зони. Шляхи їх урешті-решт перетинаються… 


Пахор, Б. Важка весна: роман /  Борис Пахор; пер. Дзюба-Погребняк; худож.-оформлювач В. М. Карасик. - Харків: Фоліо, 2016. – 283 с. - (Карта світу).
Радко Субан, словенець із Трієста, навесні 1945 року прибуває до санаторію для хворих на сухоти в передмісті Парижа. Позаду – важкі часи гоніння на словенців у фашисткій Італії, робота санітаром у німецькому таборі смерті, попереду – лікування в санаторії, повернення до мирного життя.


Пилипенко, Ю. О. Руденька / Юля Пилипенко; пер. з рос. В. М. Верховня; худож.-оформлювач О. М. Іванова. - Харків: Фоліо, 2016. – 218 с.
Десять років тому українські лікарі винесли Юлі вирок: до свого вісімнадцятого дня народження вона має вмерти. Ця книга — своєрідний щоденник-сповідь, де кожен рядок — не уява авторки, а події з її життя. Історія Юлі приводить нас у ті дні, коли їй здавалося, що нічого не можна змінити, коли вона не впізнавала свого обличчя й тіла, а руде волосся відбивалося в дзеркалі фіолетовим, впродовж однієї ночі змінивши колір… З дивовижною відвертістю та оптимізмом, який за таких обставин здається неймовірним, Юля розповідає, як заново вчилася любити життя і насолоджуватися ним, що є найважливішим, коли народжуєшся вдруге. Ця книга — не просто історія боротьби життя зі смертю, це ще й історія кохання. До чоловіка, до життя, до себе. Ви колись замислювались, що б зробили, якби це був останній день вашого життя?.. Тоді ця книга для вас.

Повернення в Царгород / За загальною редакцією Л.  Ірвішиної; відповідальний редактор А. Мотозюк; упоряд. І. Сондюков. – К.: ТОВ Українська прес-група. 2016. – 496 с.
Візантія й Давня Русь – Україна. Козацька Україна та Османська імперія… Теми й досі не цілком досліджені. Проте вдумливе їх вивчення в контексті нашої української історії дає ключі до розуміння багатьох справді актуальних сьогодні речей. там у Візантії - кор–ні нашого християнства, культури Київської Русі. Там, у Османській імперії – витоки нашого козацького руху, наших драм, трагедій, перемог і здобутків. Це не лише минуле. Про все це – у цій книзі.


Почепцов, Г.  Сучасні інформаційні війни / Георгій Почепцов. – К. : Києво- Могилянська академія, 2016. – 504 с.
Сьогодні, коли кожна людина, а особливо – телеглядач, стикається з проявами інформаційної війни, конче необхідно навчитися відрізняти правду від брехні, а ще як уберегти себе від чужих інформаційних впливів в умовах інформаційного конфлікту.
У книжці Георгія Почепцова, відомого фахівця в галузі інформаційної війни, системно викладено історію виникнення і розвитку методології інформаційних воєн та розкрито різницю між американською, британською і російською моделями. Вперше вводиться поняття смислової війни, розглядається її роль в сучасному світі.
Книжка стане у пригоді для студентів, аспірантів, а також професіоналів, котрі спеціалізуються на сферах інформаційної політики та інформаційної війни.


Проект Україна. Австрійська Галичина / худож.-оформлювач  О. А. Гугалова.  – Харків:  ЛА « Час читати» , 2016. – 410 с.: іл.
Ця книга — діалог істориків, географів, літературознавців, письменників і публіцистів про час і простір підавстрійської Галичини від кінця ХVIII ст. до Першої світової війни, розпаду Ду­найської монархії. Насамперед показано історичну спадщину «довгого» ХІХ ст. У цей час у складі Австро-Угорської монархії Галичина стала нафтовим Клондайком та Ельдоpадо — одним із світових центpів видобутку «чорного золота». В кінці ХІХ — на початку ХХ ст. до неї була пpикута увага багатьох політиків і міжнаpoдних компаній: на певний час кpай став об’єктом конкуренції між пpедставниками великого капіталу. У столиці Галичини з’явилася перша на українських землях газета, запущено дирижабль, залізничний потяг і трамвай, на базі дрогобицької нафти винайдено гасову лампу. Там з’явилися перші українські партії, наукові товариства, студентські об’єднання, кооперативні структури, парамілітарні і скаутські організації, бальнеологічні курорти, футбольні та хокейні команди. Карпатський край кінця ХІХ  — початку ХХ ст. став П’ємон­том не лише для українців, але й поляків, які здобули неоцінений управлінський досвід у Галицькому сеймі і Віденському парламенті; батьківщиною для галицьких євреїв, які теж бажали політичних свобод, національно-державного усамостійнення. Така подорож в австрійську/підавстрійську Галичину дозволить краще зрозуміти трагедію і велич історії не лише цього краю з кінця XVIII ст. до Першої світової війни, але й всієї України. України, яка завжди прагнула єднання, миру, господарського і культурно-освітнього поступу.


Роздобудько, І. В.  Оленіада / Ірен Роздобудько; худож.-оформлювач  О. Д. Кононученко.  – Харків:  Фоліо, 2016. – 222 с.
Як зазначає сама авторка, «Оленіада» писалася «трьома заходами». Перші пару розділів написано ще в 2002-му, але книжку закінчено не було, адже настав 2004 рік. І вигадана країна «Лапландія», про яку в ній йдеться, в один день перетворилася на велику країну. 3 великим майбутнім. 3 людьми, котрі за мить розпрямилися і пішли вперед... Йшли, йшли, йшли... Озирнулися і здивувалися: ті, хто послав їх уперед, - з тими, хто тягнув назад. Довелося вийняти з шухляди недописане і дописати - в 2006 році. І назвати те все «комедією абсурду». Так закінчилась перша частина «Оленіади». До другої Роздобудько пристyпила в січні 2013 року і написала її у вкрай короткий строк - останню крапку було поставпено в лютому того ж таки 2013-го. Авторка виходила з тієї давньої істини, що коли закінчуються гнів і сльози - останньою зброєю стає... сміх. І останнім сміється той, кому немає чого втрачати. І сміючись - перемагає. Це може здатися неймовірним, але ще рік тому Ірен Роздобудько передбачила події, що відбуваються сьогодні. Так що «Оленіада» виявилася книгою пророчою. 


Слабченко, Є.  Дипломатична історія України / Євген Слабченко; упоряд. Ірина Матяш. – К.: ТОВ Кліо, 2016. – 496 с.
У виданні вперше публікується праця «Дипломатична історія України» Є. А. Слабченка, українського громадського діяча в еміграції, кінорежисера, кінооператора, колекціонера бібліотечних і архівних зібрань, відомого у світовому кіномистецтві як Ежен Деслав (8.12.1899-10.09.1966). Машинопис праці зберігається в архіві Осередку української культури і освіти (Вінніпег, Манітоба, Канада). У праці висвітлено історію України як суверенної держави від Київської Русі до Української Народної Республіки через процес боротьби за незалежність шляхом як дипломатичних зусиль, так і збройної боротьби, її ролі як регіонального і міжнародного гравця, налагодження контактів з іншими країнами та організації дипломатичної служби. Особливість тексту полягає в популярному стилі викладу, підкресленій демонстрації відданості автора українській ідеї, героїзації подвигів козацтва, інтересі до питань дипломатичного протоколу, висвітленні української історії через дипломатичні акції. До тексту додано археографічну передмову, коментарі та біографічний нарис упорядника І. Б. Матяш про Є. А. Слабченка, в якому висвітлено життєвий шлях митця і дослідника, проаналізовано його діяльність як колекціонера української документальної спадщини та дослідника дипломатичної історії.

Для широкого кола читачів, які цікавляться дипломатичною історією України, а також науковців, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.


Стражний, О. С. Менталітет Майдану: Хроніка подій – свідчення очевидців: нове видання / О. С. Стражній. – К.: Дніпро, 2016. – 192 с.
У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуване осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і, в решті решт, діє. Аналізуючи поведінку учасників руху спротиву і пересічних громадян, що підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки про те, які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які залишилися «незадіяними». Завершується книга підсумком, яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати на Україну в майбутньому.


Стеценко, С. М. Війни художників: роман / Станіслав Стеценко; худож.-оформлювач Л. П. Вировець.  – Харків:  Фоліо, 2016. – 559 с.
Роман оснований на реальних фактах біографії відомого українського художника і розвідника-нелегала Миколи Глущенка (у книжці — Микола Гущенко) і відображає події 1940 року. Серед дійових осіб як реальні історичні персонажі — Йосип Сталін, Адольф Гітлер, Вінстон Черчилль, їхнє найближче оточення, художники і літератори, які жили і творили в той час у передвоєнному Радянському Союзі й нацистській Німеччині, — так і вигадані герої. Волею долі Микола Глущенко на початку 20-х років знайомиться з художником-початківцем Адольфом Гітлером і дає оцінку його малюнкам. І ось кращий (на думку фюрера) пейзажист Європи літом 1940-го вирушає з розвідувальним завданням із соціалістичної Москви до націонал-соціалістичного Берліна, звідки, за планами НКВС, він не повинен повернутися живим. Тим більше, що його дружина впала в око народному комісару Лаврентію Берії. Гестапо теж здогадується про спеціальну місію агента Художника і починає на нього велике полювання… 

Тисовська, Н. Секрети старої стрільниці: роман / Наталя Тисовська; ред. Ніна Слюсаренко; художнє оформлення Дарини Дюніної. – К.: Наш час, 2016.- 256 с.
Творчу студію «Ґвалт» збурило надзвичайне повідомлення — четверо друзів-студійців отримали ґрант на зйомку анімаційного фільму «Характерник», присвяченого кошовому отаману Івану Сірку. Але під час презентації проекту сталося лихо — раптово і загадково помер історик, який консультував ґрантерів щодо написання сценарію. Чи не може ця смерть бути пов’язана з таємницею, яку свого часу забрав у могилу Іван Сірко?

1933: «І чого ви ще живі?» / упоряд. Т. Боряк. – К.: ТОВ  Кліо, 2016. – 720 с.
Працю сфокусовано на такому аспекті Голодомору, як вилучення незернових запасів, їжі й одягу в селян, адже загальноусталеною є думка про конфіскацію саме зерна для виконання плану хлібозаготівель. Упорядник на прикладі свідчень, зібраних у різних країнах і роках, наводить читачеві картину тотального охоплення України вилученням будь-чого, що могло бути використане в їжу: від картоплі і кваснини до жмені квасолі й сушки. Подано аналіз політики радянської влади напередодні та під час Голодомору з точки зору підготовки до конфіскації їжі, іншими словами – позбавлення українського села засобів існування. Оскільки документами є усна історія, то проаналізовано цей вид історичного джерела – загалом та зокрема щодо Голодомору. Для науковців, політиків, викладачів, студентів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться цією трагічною сторінкою нашого історичного минулого.


Чемерис, В. Амазонка. Київ – Соловки / Валентин Чемерис; худож.-оформлювач Л. П. Вировець.  – Харків: Харків: ЛА Час читати , 2016. – 507 с.
Нова книжка В. Чемериса присвячена поетам XX століття, імена яких стали символами великої жертовної любові до України, незламності духу, правди й боротьби.
Що спонукало Олену Телігу, героїню повісті «Амазонка», вишукану красуню-аристократку, не менш прекрасну поетесу. Яку називали новітньою Лесею Українкою, ступити на кривавий шлях боротьби за визволення Батьківщини? Письменник зображує жінку, що вміє страждати і радіти, і бути ніжною, але коли перед нею ворог  - стає хороброю і незламною. Такою й зустріла Олена свою смерть у горезвісному Бабиному Яру в Києві в лютому 1942 року, де її патріотку, члена ОУН, розстріляли німецькі фашисти.
Про трагічну долю чотирьох поетів: Крушельницьких – батька Антона і сина Івана, та Вороних – батька Миколу та сина Марка, про їхнє життя, творчість, любов і загибель під час сталінського «Великого терору» 1930-х років читач дізнається з роману-есе «Київ – Соловки».


Чемерис, В. Аравійська пустеля  / Валентин Чемерис; худож.-оформлювач Л. П. Вировець.  – Харків: ЛА Час читати , 2016. – 443 с.
У цій книзі дорослих і дітей зацікавить погляд автора на події. Які відбувалися в різні роки. – з проекцією на сьогодення. Своєрідна мандрівка Україною разом з письменником стане справжньою екскурсією із захоплюючими краєвидами та цікавими розповідями, якими Валентин Чемерис начебто стверджує, що доля однієї людини, її почуття та думки так само важливі, як доля народів, події. З яких потім твориться історія.



Шкільник,  М.  Україна у боротьбі за державність в 1917 – 1921 р. р. Спогади і роздуми / М. Шкільник; уроряд. В. Верстюк. – К.: ТОВ Кліо, 2016. – 512 с.
Спогади і роздуми М. Шкільника відтворюють доленосні для України події революції 1917-1921 рр., час визвольних змагань, героїчних спроб визволення з-під російського імперського ярма, відновлення української державності. Книга насичена цікавим фактичним матеріалом, часто унікальним, закарбованим лише в пам’яті автора. Він, урядовець тогочасних українських міністерств, подає своє бачення революційних подій, аналізує їх та намагається знайти причини поразок визвольних змагань. На його думку, однією з них є дискредитація української ідеї П. Скоропадським, який під вивіскою «Української Держави» готував відновлення «єдиної і неподільної» Росії. Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України. 




Яворівський, В. Марія з полином наприкінці століття: роман / Володимир Яворівський худож.-оформлювач  Л. П. Вировець.  – Харків:  ЛА Час читати , 2016. – 203 с.
У романі Яворівського  «Марія з полином наприкінці століття» трагедія чорнобильської катастрофи розкривається через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої знаходиться  у селі городища, розташованого всього за двадцять кілометрів від атомної станції. Автор нічого не приховуючи і називаючи речі своїми іменами, оприлюднює страшну правду про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України і українців.






       Нові надходження літератури за II піврічч


Білозір, І. Й. Пісні / Ігор Білозір; упоряд. Оксана Білозір, Остап Майчик. – Київ: Музична Україна, 2015. – 192 с.
Пісенна скарбниця Ігора  Білозіра є своєрідним символом української естради 1980 – 1990-х років. Національна окресленість, зв`язок із традиціями розважального мистецтва свого краю, політична і публіцистична спрямованість, надає пісенній творчості митця звучання небуденного і характерного, знакового явища епохи.
 Пропонована збірка – це найбільш повне видання пісень композитора в різних опрацюваннях. До кожної пісні додаються  ноти. 



Борхес, Х. Л. Алеф: оповідання / Хорхе Луїс Борхес; пер. з  ісп. В. Шовкуна; прим. С. Борщевського. – Київ: Видавнича група КМ-БУКС, 2016. – 192 с.
Хорхе Луїс Борхес відомий  і як поет, і як прозаїк. За свій вагомий внесок у літературу він був пошанований премією Сервантеса – найпрестижнішою літературною нагородою в іспанських країнах. Твори цього уславленого аргентинського письменника – унікальне явище в літературі. За зізнанням самого автора, його новели – це «поскриптум до всього корпусу світової літератури».

Борхес, Х. Л. Вигадані історії: оповідання / Хорхе Луїс Борхес; пер. з  ісп. В. Шовкуна; прим. С. Борщевського. – Київ: Видавнича група КМ-БУКС, 2016. – 192 с.
Хорхе Луїс Борхес відомий  і як поет, і як прозаїк. За свій вагомий внесок у літературу він був пошанований премією Сервантеса – найпрестижнішою літературною нагородою в іспанських країнах. Лаконічні прозаїчні фантазії або пригодницькі  й детективні історії цього уславленого аргентинського письменника часто маскують роздуми про серйозні проблеми.


Волинський Кобзар / укл. П.М. Кралюк. – Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2013. – 212 с.; іл.
У книзі розповідається про перебування Тараса Шевченка на Волині в 1846 році, про відображення в його творчості волинської проблематики. Окремо вміщені уривки творів та окремі твори (поема й повість «Варнак»), у яких згадуються волинські реалії.
Книга розрахована на широке коло читачів.
У першій частині книги вміщені уривки творів та окремі твори Т. Шевченка, в яких згадуються волинські реалії. Ця частина розбита на розділи: «Почаїв», «Берестечко», «Пересопницьке Євангеліє». Розділ «Почаїв»  включає поеми «Слєпая», «Сліпий», «Петрусь», «Невольник». У розділі «Берестечко» – твори «Великий льох», «Ой чого ти почорніло…», «Варнак» (поема і повість). Розділ «Пересопницьке Євангеліє» містить археологічні нотатки «Переяслав».
Друга частина видання – це монографія укладача книги Петра Кралюка про перебування Т. Шевченка на території Волині. Ця частина носить назву «Шевченко на Волині: подорож і рефлексії». Укладач в своїх роботах трактує образи Волині та Поділля у творах Т. Шевченка, прокладає ймовірні маршрути його мандрівки Волинською землею, розповідає про перебування Кобзаря у Почаївській лаврі. На завершення він подає перелік літератури, яка підтверджує перебування Тараса Григоровича на Волині у 1846 році. 


Гоукінз, П. Дівчина у потягу: роман / Пола Гоукінз; перекл. з англ. І. Паненко. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 320 с.
Найочікуваніша екранізація! Дізнайтеся  справжню історію. Яка надихнула режисерів і продюсерів!
Рейчел щодня сідає на той самий потяг. Проїжджаючи повз затишні приміські будиночки, вона щодня бачить подружню пару, яка снідає на веранді. Рейчел подобається спостерігати за ними, адже їхнє життя видається їй більш радісним, ніж її власне. Але одного разу в цьому безтурботному раю, яким вона уявляє оселю подружжя, жінку спіткає дещо приголомшливе. У поліції Рейчел не повірять…



Дорр, Е. Все те незриме світло: роман / Ентоні Дорр; перекл. з англ. О. Гординчук. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 352 с.
Бестселер від лауреата престижних літературних премій! Захоплива та зворушлива історія сліпої французької дівчинки і обов`язково німецького хлопчика. Які під час Другої світової війни намагаються, хто як може, вижити у круговерті війни, не втрачати здатність любити і врятувати найдорожчих людей…
Це книга про кохання і смерть, про те, що з нами робить війна, і про те, що невидиме світло переможе навіть найбезнадійнішу темряву.


Зузак, М. Крадійка книжок: роман / Маркус Зузак; пер. з англ. Наталії Гоїн. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 416 с.: іл.
Болючі спогади своїх батьків-емігрантів про такі несумісні речі, як дитинство, війна й Голокост, сучасний австрійський письменник Маркус Зузак поклав в основу історії про маленьку дівчинку Лізель Мемінгер, яка в страшні роки Другої світової війни, навчившись читати за посібником гробаря, збагнула силу Слів і, втративши все інше, вижила – завдяки лише цій силі.


Келлер, Г Зелений Генріх / Готфрід Келлер; пер. В.С.Бойка; худож.оформлювач Г.В.Кісель.-Харків:Бібколетор, 2015.-799с.


Готфрід Келлер(1819-1890) - швейцарський письменник, класик німецькомовної швейцарської літератури. він отримав визнання ще за життя, відразу ж знайшовши захоплення читачів у Швейцарії і в усіх німецькомовних країнах.

  Це так званий класичний "роман виховання". Так називають твори про життєвий шлях людини, найчастіше молодої, від колиски до здобуття зрілості. Дослідники життя та творчості письменника вважають, що роман цей багато в чому автобіографічний. Герой Келлера, якого називають Зеленим Генріхом тому, що у дитинстві він носив перешитий з батьківської військової форми одяг, проходить шлях пізнання світу і пошуків свого місця в житті. Поступово звільняючись від романтичних ілюзій, багато поїздивши світом, Генріх стає сумлінним чиновником зі стійким переконанням, що краще за Швейцарію країни немає.

Кіз, Д. Квіти для Елджернона: роман / Даніел Кіз; пер. з англ. Віктора Шовкуна. – 2-ге. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 304 с
Всесвітній бестселер, який сколихнув серця мільйонів читачів! Неодноразова екранізований роман, який здобув найпрестижніші літературні премії! Історія, яка зворушує та змушує замислитися… Розумово відсталий Чарлі Гордон погоджується на ризикований науковий експеремент  - понад усе він мріє стати розумним. Після надскладної операції на мозку його інтелект дійсно стає блискавичним. Але ніхто не міг передбачити, які наслідки спричинить цей дослід…

Кінг, С. 11/22/63: роман / Стівен Кінг; пер. з англ. та комент. О. Красюка; жудож. О. Семякін. – 4-те вид. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 896 с.: іл.
22 листопада 1963 року – дата вбивства Джона Кеннеді. Пролунали три постріли – і світ змінився назавжди.
Сьогодення. Дізнавшись, що в барі його приятеля розташований портал до 1958 року, звичайний вчитель Джейк Еппінг не може опиратися спокусі почати нове життя у рок-н-рольні часи Елвіса Преслі. Хіба гостю з майбутнього важко познайомитись із відлюдником Лі Гаврі Освальдом і завадити йому вбити президента? Та чи варто гратися з минулим? Яким буде світ, де Кеннеді виживе?

Корній, Д. Щоденник Мавки: роман / Дара Корній; передм. О. Хвостової. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2015. – 304 с.
Для Магдалени світ зруйнувався тієї миті, коли її чоловік оголосив, що має коханку – молоду, вродливу, успішну. Гранітна плита, яка була дахом її світу, впала… та не прибила,  а навпаки вивільнила Магду. Та щоб усвідомити це, спочатку треба дістатися дна… Учорашня сіра миша зі зболеним поглядом перетворилася на жінку, яку вона бачила вві сні, - красиву, впевнену, владну … Мавку, яка вміє зачаровувати чоловіків та розбивати їхні серця – але не впускати нікого. Та життя плете свої візерунки, і одного разу два шляхи, яким долею судилося бути одним, зійшлися… Та не все так просто. Бо кохання може стати оманою.


Небесна сотня / К. Богданович, Х. Бондарева, Ю. Бухтоярова та ін.; упоряд. О.Трибушина, І. Соломко; передмови Патріарха Філарета. О. Г. Коваленка, о. Святослава; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Фоліо, 2015. – 206с.: іл.– Укр. та рос. мовами.
Це книга – реквієм.  Книга-посвята тим учасникам Революції Гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні.
Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не майдан, вони б  ніколи не зустрілися. Це він об`єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла».
Ця книга була написана заради того, аби пам`ять про величезну самопожертву героїв небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона – німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

Мельник, А. І. Анімологія або Душезнавство. Animologia. Монографія/ Антон Мельник; рецензенти: М. В. Дикун  – Ужгород: Карпати, 2016. – 418 с.: іл.
У монографії дається глибокий аналіз теоретичних і практичних  положень одного із  актуальних напрямків сучасного природознавства – анімології, предметом вивчення якої є душа (душезнавство). Анімологія включає три основні частини: шлях душі від зародження і до безсмертя, анатомію і фізіологію душі живої, хвороби душі живої і її зцілення. Вона покликана стати тією дисципліною класичної медицини, якої не вистачає  для цілісного вчення про людину.
Книга може бути використана як концептуальний проект для подальшого напрямку досліджень, як навчальний посібник для студентів медичних методів зцілення, а також стати цікавим джерелом пізнання себе для широкого кола читачів.


Міфологія: для дітей середнього шкільного віку / уклад. Г. Є. Єрмановська; худож.-іл. Г. В. Беззубова; худож.-оформлювач Л. Д. Кіркач-Осіпова. – Харків: Фоліо, 2015. – 319 с.: іл. – (Дитяча енциклопедія).
У цій енциклопедії зібрані міфи про створення світу і людства. Мета цього видання – познайомити юних читачів з найбільш розповсюдженими міфологічними сюжетами, створеними народами давнього світу. Що дає чудову нагоду долучитися до культурного надбання людства в цілому. Бо сьогодні як зазначено в Програмі Юнеско «Освіта та навчання XXIст.»,  «виникає потреба вийти за межі однієї культури… Настав час зібрати мудрість усієї планети».

Мойєс, Дж. Дівчина яку ти покинув: роман / Джоджо Мойєс; пер. з англ.  Д. Петрушенко. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 400 с.
Джоджо  Мойєс – одна з небагатьох письменниць. Які отримали престижну премію Асоціації романтичних романістів двічі! Її твори перекладені 30 мовами. А за права на екранізацію змагаються провідні кіностудії Голлівуду.
«Дівчина, яку ти покинув» - історія двох жінок, які не зупиняться ні перед чим заради кохання. Для однієї картина з дівчиною, яку покинули, -  нагадування про щасливі роки з чоловіком, талановитим художником. Для другої – весільний подарунок і чарівний талісман. Що допоміг пережити важку втрату й знову повірити в щастя.

Мойєс, Дж. До зустрічі: роман / Джоджо Мойєс; пер. з англ.  Н. Хаєцької. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 384 с.
«Підштовхуй себе. Не засиджуйся». Саме цього паралізований Вілл вчить Луїзу, свою молоду доглядальницю. Вона мешкає з батьками, знає напевне, скільки кроків від зупинки до її будинку, але навіть не уявляє, як воно -  жити на повну. А він після жахливої аварії цілком втратив сенс життя, сховавши  всі почуття під маскою збайдужілого циніка… Такими вони були до зустрічі одне з одним. Але головне – якими стали! «Живи на повну. Просто живи».


Пожарський, А. Сухолейстер, В. Меморіальні дошки Дубна / А. Пожарський, В. Сухолейстер; технічний  редактор І. Гойдусь; комп’ютерна верстка М. Коновалюк.   – Дубно, 2016. - 39 с.: іл.
У довіднику присвяченому 25-й річниці Незалежності України, вперше подається інформація про наявні пам’ятки культурно-духовної спадщини.
Довідник розрахований на всіх, хто цікавиться і популяризує історію славетного міста.

Пшенична, Л. П. Чорні черешні. Життєві історії: літературно-художнє видання / Л. А. Пшенична. - Рівне: ПП Дятлик М., - 2015.  -  96 c.
Життя незбагненна мить, але саме воно дає можливість людині збагнути істинну ціну радощів і печалей, перевірити на міцність духу. Вчить долати труднощі і в своїх високих прагненнях підніматися над тлінням.
Кожна історія – тест на моральність, чистоту помислів, правильність життєвого вибору.
Порівнюючи людські долі. Вчімося зміцнювати себе  у відстоюванні ідеалів добра, зміцнюватись у прагненні до досконалості, самоутвердженні та наближенні до Бога.

Пшеничний, М. Подзвін золотої підкови: повісь-есе у споминах і документах про Бориса Возницького / Микола Пшеничний; ред. Л. Пшенична. – Дубно: ПП Естеро, 2016.- 48 с.
Письменник Микола Пшеничний, добре знаючий Бориса Григоровича Возницького упродовж більше тридцяти років, на основі численних документів та власних споминів написав вельми незвичний твір. Який стане ще однією пелюсткою до вдячного вінка па`мяті великому українцеві. Книга присвячена 90-річчю від дня народження Героя України, академіка, Почесного громадянина міста Дубна Бориса Григоровича Возницького.

Пшеничний, М. Стріляли в правду, молодість, красу!: До 75-річчя енкаведистських злочинів у Дубенській в`язниці в червні  1941-го / М. Пшеничний; ред. Л. Пшенична, худож. М. Тимчак. – Дубно, 2016. – 20 с.
Кільканадцять років письменник Микола Пшеничний  очолював тимчасову депутатську комісію Дубенської міської ради по розслідуванню комуністичних злочинів на Дубенщині у 1939-1941, 1944-1950-их роках. Спільно із колегами-просвітянами, однодумцями-краєзнавцями було зібрано сотні неспростованих, вражаючих матеріалів  - як з України, так і з-за кордону. Надруковано чимало свідчень очевидців, архівних документів, фотографій, які ввійшли до газет і журналів, наукових збірників і книжок.
Це видання – своєрідне вибране, вершина крижаного й моторошного айсберга, з якого досі скапує кров патріотів України, замордованих у Дубенській тюрмі 1941 року.

Рачинець, С. П. Вічність на дотик: поезії / С. П. Рачинець; літературний редактор М. Пшеничний; технічний редактор М. Дятлик; коректор Н. Афанасьєва. – Рівне: ПП Дятлик, 2015. – 184 с.
В новій книзі віршів автор намагається  донести до своїх читачів  розуміння того,  що причиною всіх наших невимовних бід, всієї гіркоти, в тому, що ми відвернулися від Бога, відвернулися від Того, хто стоїть вище над всілякими нашими негараздами і проблемами,владарює над ними, Хто карає нас, як батько, а не, як ворог або якийсь сліпий випадок. За допомогою художніх образів, філософських роздумів направити людські думки і наше серце до духовної дійсності. Бо тільки вона – вічна, але для цього потрібно, щоб нам відкрився, щоб ми самі пізнали Його.
Тож хочеться вірити, що ця поезія справді прийде вам на поміч в пізнанні Правди, і свого Спасителя.

Рачинець, С. П. Лет лебединий. Духовна лірика / С. П. Рачинець; літературний редактор М. Пшеничний; технічний редактор М. Дятлик. – Львів: Плай, 2016. – 128 с.
Це видання є невичерпним джерелом ідей гуманності та найкращих традицій доби Українського Відродження. Його поезія вражає потужнім струмом інтелектуальної думки та співчуттям до жертовної долі людської. Вірші знатного поета кличуть кожного з нас до високої мети – бути людиною в повному розумінні цього слова.


Рачинець,  С. Літо господнє: поезії / Сергій Рачинець . – Рівне: М. Дятлик, 2015 . – 68 с.
Це нова збірка поезій сучасного українського письменника Сергія Порфирвича Рачинця. Автор сподівається, що, знайомлячись із цими віршами, читачі проникнуть ся почуттями наближення жнив на ниві Божій, до скорого пришестя Ісуса Христа, і підбадьоряться разом зі всіма, хто його розлюбив та чекає на Нього.


Революція Гідності. Війна: книга-пам'ять / упоряд. А. Лимич. – Рівне: Волинські  обереги, 2015. – 320 с.
Завжди письменники Рівненщини були учасниками важливих і доленосних подій. Та найвагомішим внеском у перемогу в інформаційній війні з РФ сьогодні є ця унікальна книга. Яка вмістила в себе твори всіх членів НСПУ і наших рівненських літераторів – сум, співчуття і душевність проникне у щире серце кожної небайдужої людини, стане духовною підтримкою нашим героїчним воїнам. Залишить в історії новітньої України правдивий, щемливий і болючий слід від переживання кривавих подій 2013-2015 років – Революції Гідності і АТО – за справжню незалежність українців.

Стафійчук, О. Книга порад карпатського мольфара / О. Остафійчук. – Київ: Самміт-Книга, 2014. – 200 с.
Цю книгу присвячено українській магії. В ній розповідається про унікальне  явище в культурі народів Західної України - мольфарство, його історію та сьогодення. Автор діллиться  з читачами рідкісними способами, ритуалами. Таємними смловами, котрими володіє у своїй практиці.
Завдяки книзі ви  зможете докорінно змінити своє життя на краще, побороти зло, виплутатися з тенет нещасть і злиднів, потрапите у чарівний світ магії, станете володарями спадку наших предків.

Томашевська, В. Мистецтво кераміки: книга-альбом / Томашевська В. І. – Київ: ІРІДІУМ. 2015. – 156 с.: іл.
Віра Томашевська надзвичайно обдарований майстер архітектурно-художньої кераміки. Її різні за жанрами станково-декоративні панно відрізняються вишуканою образністю. Де гармонічно поєднуються національні традиції з високої культури сучасністю.
В альбомі представлено значну частину творчого доробку майстрині.
Видання розраховане на широке коло читачів, шанувальників декоративного мистецтва, викладачів та студентів художніх вузів.

Фоєр, Дж. С.  Страшенно голосно і неймовірно близько: роман / Джонатан Сафран Фоєр; пер. з англ. О. Постранської. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. – 384 с.
Дев`ятирічний Оскар Шелл має важливе й надзвичайно секретне завдання, яке охоплює всі п`ять округів Нью-Йорка. Його мета – знайти замок. До якого підходить загадковий ключ із комірчини Оскарового батька, який загинув у Всесвітньому торговельному центрі  11 вересня 2011 року. Ця, на перший погляд, нездійсненна справа дасть хлопчику змогу познайомитися з очевидцями різних подій і забезпечить йому бурхливу, зворушливу, місцями надзвичайно веселу подорож, яка допоможе загоїти всі рани.


Чехи на теренах Волині: Матеріали Міжнародної наукової історико-краєзнавчої конференції «Чехи на теренах Волині». – Рівне: Дятлик М., 2016. – 108 с.
Тези доповідей та повідомлень висвітлюють історико-правові передумови переселення чехів на Волинь, кроки становлення і боротьбу за подолання економічних труднощів, питання узгодження релігійних протиріч тощо.
Збірник містить відомості про видатні постаті та їх роль у господарському, громадському, культурному розвитку чехів на Волині.

Шевченко, Т. Повісті. Художник. Близнюки. Прогулянка із задоволенням та не без моралі / Т. Шевченко; переклад з рос. М. Чумарна. – Львів: Апріорі, 2015. – 320 с.: іл.
 Твори Шевченка, написані російською мовою, але пережиті і відчуті, висловлені на рівні серця своєю рідною, українською мовою. При перекладі з російської на українську мову вражаєшся  цим дивним феноменом людського мислення: наче з кривого дзеркала отримуєш раптом правдиве дзеркальне відображення.

Шевчук, Е.  І лише пам'ять не мовчить: літературно-публіцистичне видання / ред. колегія: Ерна Шевчук, Микола Пшеничний; верстка та дизайн Ольга Кузнецова . – Рівне: ПП «Естеро», 2016. – 80 с.: іл. 
Книга про дубенських ветеранів воїнів-"афганців" - І лише пам`ять не мовчить", видана за сприяння Дубенської міської ради. Подія приурочена 27-ій річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та 30-ій річниці створення Дубенської організації Української спілки ветеранів Афганістану.
Це вже третя книга в доробку Ерни Шевчук . Мемуарний бюлетень "Мертві квіти Афгану", в який увійшли спогади учасників бойових дій, рідних та близьких загиблих в Афганістані воїнів видали у 2009 році. У тому ж році побачила світ і друга книга "Не стріляйте у білих журавлів".
 Літературно-публіцистичне видання "І лише пам`ять не мовчить" з`явилося як результат побажань воїнів-"афганців.




«Живи і міцній, Українська державо»

Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.           
                      Володимир Сосюра

Сучасна історія незалежної України бере початок від 24 серпня 1991, коли  Верховна Рада Української РСР проголосила Україну незалежною, демократичною державою і винесла «Акт проголошення незалежності України» на підтвердження всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року. 2016 рік, коли Україна відзначає 25-ліття незалежності, Український інститут національної пам’яті назвав Роком Державності – на честь низки історичних подій, які привелидо проголошення, а потім відновлення Україною незалежності у ХХ століття.

 Історія українського державоутворення 
 

Українське державотворення: невитребуваний потенціал : словник-довідник / за ред. О.М. Мироненка. – К. : Либідь, 1997. – 560 с.
У словнику-довіднику на основі архівних документів, які протягом тривалого часу перебували у спецсховищах, висвітлюється складний і суперечливий процес визрівання національно-державницької ідеї, чималий позитивний і негативний досвід наших пращурів у спробах формування власної держави — від Київської Русі до здобуття Україною незалежності. Аналізуються першовитоки національного права, еволюція вітчизняної державно-правової думки.



 Червінський, В. І., Обушний М. І. Історія України. Джерельний літопис / Червінський В. І., Обушний М. І., Горбань Т. Ю. та ін.. – К.: КВІЦ, 2012. – 831 с. 
Вміщено документи і матеріали, які висвітлюють найважливіші події в історії України з найдавніших часів до сьогодення, методику їх використання та інші дидактичні матеріали. Подано найрізноманітніші типи джерел: уривки з літописних свідоцтв, юридично-правових документів, генеалогічних таблиць княжих династій, фольклорних матеріалів, історико-географічних карт із праць відомих істориків, спогадів учасників подій, свідчень іноземців.



Реєнт, О. П. Усі гетьмани України [Текст] / О. П. Реєнт, І. А. Коляда ; худож.-оформлювач А. С. Ленчик. – Х. : Фоліо, 2007. – 415 с.
Українська гетьманська держава за роки свого існування мала 17 гетьманів. Усі вони були носіями ідеї незалежної самостійної Української держави.
Втіленню цієї ідеї вони присвятили все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення українського народу від панування чужинців.
Дмитро Вишневецький прагнув звільнити південні українські степи від панування ханських орд, знищити турецькі фортеці в пониззях Дніпра, а згодом і оволодіти Чорноморським узбережжям. Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа належали до тих постатей, чиїми іменами називають епохи.
Окремі нариси в книжці присвячені Івану Виговському, Петру Дорошенку, Пилипу Орлику – видатним державним і політичним діячам, талановитим дипломатам.
У книзі надається правдивий і об’єктивний життєпис цих, а також найвищих військових керівників українського козацтва. 


Видатні постаті в історії України ХХ ст..: Короткі біографічні нариси / В. І. Гусєв, О. В. Даниленко,  Л. І. Іваницька та ін.. – К.: Вища школа, 2011. - 391 с.
Вміщено короткі біографічні відомості про видатних громадських, політичних, і культурних діячів, визначних учених, висвітлено роль і місце кожної особи в історичному розвитку України минулого століття.   Автори збірника намагалися охопити різні сфери людської діяльності, обираючи героями своїх нарисів видатних діячів національно-визвольного руху, представників творчої інтелігенції, духовенства, військових, освітян, учених, лікарів, котрі різнилися своїми культурними, ідейними, релігійними уподобаннями, по-різному ставилися до тогочасної влади. Принциповим для фахівців було одне - кожна постать видатна, неординарна, патріот України.Кожен автор змальовував свого героя таким, яким він його уявляв, намагався дати неупереджену оцінку його внеску в становлення і розвиток української держави, зацікавити маловідомими фактами біографії, наголосити на мудрості та героїзмі, відданості й жертовності, на здобутках і відкриттях, спонукати читача до поглибленого вивчення вітчизняної історії, науки і культури.


  
Історичні постаті України:Історичні нариси: Збірник / Упоряд. та авт. вст. ст. О.В. Болдирев. — Одеса: Маяк, 1993. — 384 с.
До збірника увійшли життєписи українських національних героїв — гетьманів Д. Вишневецького, П. Сагайдачного, Б. Хмельницького, П. Дорошенка, І. Мазепи, П. Полуботка, П. Орлика, написані відомими вітчизняними і зарубіжними письменниками й істориками. У їхніх працях використано багаті матеріали, які зберігаються в бібліотеках та архівах Лондона, Парижа, Відня, Дрездена, Берліна, Стокгольма, Риму, Стамбула, в приватних колекціях. Вони відкривають чимало присипаних пилом забуття фактів, які дають можливість не під усталеним кутом зору поглянути на вітчизняну історію.



100 найвідоміших Українців / авт. статей М. Гнатюк, Л. Громовенко, О. Ламонова та ін. – М.: Вече, К.: Орфей, 2002. – 592 с. (100 найвідоміших)
Сто портретів видатних представників українського народу — це долі ста непересічних постатей, які присвятили себе боротьбі за українську державу, її розбудові, ратним подвигам і політичній діяльності, створенню художніх шедеврів, унікальних літературних творів і чудес техніки.
Та хоч би чим вони займалися, всіх їх об’єднує українська земля, на якій вони народились і процвітанню якої присвятили своє життя, талант і покликання. Прочитавши цю книжку, читач ще раз переконається в тому, якою багатющою на славнозвісних героїв є Україна.
 

Ми прагнемо змін! І зміни єднають серця!



Україна: Повна енциклопедія / авт. – упорядники Скляренко В. М., Іовлева Т. В., Мирошнікова В. В., Панкова М. О. — Харків: Фоліо, 2006. — 463 с.
Енциклопедія «Україна» містить різноманітну інформацію про минуле і сучасне життя нашої країни. Дванадцять розділів цієї книжки, що супроводжуються кольоровими ілюстраціями, цікаво і докладно розповідають про історію, звичаї та традиції українського народу, розвиток економіки, науки, освіти, культури, літератури і мистецтва в Україні. 


Петровський, В.В. Історія України: Неупереджений погляд: Факти. Міфи. Коментарі / В.В. Петровський, Л.О. Радченко, В.І. Семененко.  – Х.: ВД «Школа», 2007. – 592 с.
Книга обіймає весь період появи та розвитку людських спільнот на території сучасної України. Відтворено складний, неоднозначно трактований шлях народу України до незалежності, не оминаючи трагічних та величних сторінок у його життєписі.


Остафійчук, В.Ф. Історія України: сучасне бачення : навчальний посібник / В.Ф.Остафійчук. – Київ : Знання-Прес, 2007 . – 424 с.
Ця книга - одна із вдалих спроб осмислення історичного поступу українського народу з прадавніх часів до сьогодення без міфів і фальсифікацій. Спираючись на нову методолгічну основу, досягнення вітчизняної та зарубіжної історичної науки, архівні та інші матеріали, автор висвітлює найважливіші періоди, події, факти, історії України, які не знайшли правдивого відображення в радянській історіографії. Відтворено незаслужено забуті яскраві історичні постаті, котрі відіграли помітну роль у долі нації.
 
Вівчарик, М. М. Українська нація: шлях до самовизначення / М. М. Вівчарик, П. П. Панченко, В. І. Чмихова. - К. : Вища шк., 2001. - 288 c.
У драматичній історії українського народу особлива роль належить етногенезу української нації. Адже й понині недруги української державності силкуються довести відсутність державотворчих начал в українському етносі. Автори цієї монографії  чи не вперше сміливо й чесно доводять, що українська нація – це реальність, яку не треба заперечувати. А з якою слід рахуватися . Видання допоможе глибше зрозуміти родовід і духовні витоки нації та усвідомити, що шлях, який обрала Україна, - це побудова демократичної правової держави та утвердження в ній громадянського суспільства, в котрому ідея Української держави як Батьківщини всіх громадян, що проживають на її теренах, є консолідуючою силою.
     
 Краса і велич символів державних




Братико-Кутинський, О. А. Нащадки Святої Трійці: Генеза української державної символіки / О. А. Братико-кутинський. – Київ: Білий птах, 1992 . – 85 с. : іл. – (Історія. Нація. Культура) .
Історія національно-визвольних рухів свідчить, що в моменти їхнього піднесення суспільна увага зосереджується на проблемі джерел, історії та семантики національної символіки. Це цілком природно, бо національні символи — не випадкові значки і барви. Вони постають внаслідок історичного та культурного розвитку народу і тісно пов’язані з його духовністю, з його прагненням до єднання, готовністю до здійснення своїх національних завдань та забезпечення національних інтересів.

Сергійчук, В. І. Національна символіка України:Науково-художня книжка: Для середнього та старшого шкільного віку / В. І. Сергійчук; Худож. оформл. Л. В. Демчишина. – К.: Веселка, 1992. – 109 с.: іл.
В книзі подано інформацію про традиції використання нашим народом гербів, прапорів, гімнів протягом тисячоліть. Показано як у священних символах України народ прагнув відобразити і ясні зорі, і тихі води, і край веселий, і мир хрещений, і славу, і волю… Ось чому радимо прочитати цю книжку батькам і дітям, учням і студентам, також воїнам, які берегтимуть і захищатимуть українську державність та всім, кому не байдужа доля нашої неньки – України
.

Сергійчук, В. І. Доля Української національної символіки / В. І. Сергійчук.  – К.: Знання, 1990. – 48 с.
 Автор розповідає про походження української національної символіки, багатовікові традиції використання жовто-блакитних прапорів, тризуба, бунчуків, гербів на українських землях. 



Пастернак, О. Пояснення тризуба, герба Великого Київського Князя Володимира Святого / [Вступ. слово та ред. Б. З. Якимовича]; Худож. оформл. О. В. Коваля. - К.: Веселка, 1991 .- 47 с.: іл. - (Українське відродження).
Книга про тризуб -- геральдичний знак Київського Князя Володимира Великого -- розкриває загадку про походження, ідею та значення тризуба на Україні як державного герба, національного знаку і релігійного символу. Дослідження слугує поглибленню знань із української історії." 



   


   
  Надходження літератури за І півріччя






 
Рудневич, М.  Я з Небесної Сотні: повість = Я из Небесной Сотни: повесть/ Марко Рудневич.  – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015. – 182с. – (Доросла серія). – Кн. перевертка. 
 Герой повісті 19-річний студент Макс із Сміли легко й відверто  оповідає про своє життя – про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції. Але стається Майдан і Макс із своїм другом-однолітком їде до Києва.








Базів, В.  Армагеддон на Майдані: Роман-реквієм / Базів Василь. – К.: Український пріоритет, 2014. – 160 с.
Повість  «Армагеддон на Майдані» – цікава спроба письменника передати свою версію подій  в Україні, що ввійшли у всесвітню історію під священною назвою  МАЙДАН. Маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння із провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни - у супрязі з усім прогресивним світом - древньої Нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка постала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків.

Прототипом головного героя став активіст Євромайдану Юрій Вербицький, викрадений 21 січня 2014 року і вбитий після катувань.



Литовченки, Т. і О. Фатальна помилка: авантюр. іст. роман / Тимур і Олена Литовченки ; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків : Факт, 2015. – 319 с.

Роман «Фатальна помилка» присвячено 355-й річниці Конотопської битви та трагічній загибелі полковника Юрія Немирича — мрійника, романтика, авантюриста, україн­ського інтелектуала XVII століття, відомого благодійника, адепта європейського вибору. Адже ще 355 років тому Україна мала цілком реальний шанс стати справжньою, як для XVII століття, європейською державою — незалежною, міцною і прогресивною. Державою православною, але без несамовитої азійської дикості Московського царства, з модерновою системою державного управління — на відміну від Речі Посполитої, де сейм міг обрати слабкого безвільного короля і де час від часу наставали періоди без­коро­лів’я. Проте скористатися такою історичною можливістю не вдалося…



Іваничук, Р. І.  Вода з каменю;   Саксаул у пісках / Роман Іваничук. – Харків: Бібколектор, 2015. – 414 с. – ( Історія  України в романах)

Роман Іваничук  намагається заповнити білі плями в нашій історії, розповідає про видатних діячів України минулих років. Роман «Вода з каменю» присвячений Маркіяну Шашкевичу (1811-1843) українському поетові та громадянському діячеві, засновникові нової української літератури у Західній Україні. Автор розповідає, як Шашкевич захищав право на існування української мови, боровся проти введення поль­ського алфавіту в Галичині, робив все, щоб, зберегти рідну мову та культуру. Його справу продовжив Іван  Вагилевич герой роману «Саксаул у пісках».  




Іваничук, Р. І.  Бо війна війною…; Через перевал: романи / Роман Іваничук. ;худож.- оформлювач Л. Д. Киркач-Осіпова. – К.: Кордон, 2015. – 447 с.: іл.. - ( Історія  України в романах)

До книги сучасного українського письменника, лауреата премії ім. А. Головка і Національної премії України ім. Т. Шевченка Романа Іваничука включено романи «Бо війна — війною…» та «Через перевал». Роман «Бо війна — війною…» — це розповідь про складний життєвий шлях галичанина, якому довелося пройти через Першу світову війну, еміграцію, повернення на Україну і репресії 1930–х років. «Через перевал» — химерний роман, який написаний, як зізнавався сам автор, у незвичній для нього формі. Шлях Майстра — головного персонажа роману — багато в чому нагадує шлях самого автора. Але при цьому Майстер присутній як у минулому, у часи Хмельницького та Дорошенка, так і у нинішньому часі.




Іваничук, Р. І.  Торговиця: роман / Роман Іваничук. -  Харків:  Фоліо, 2013. - 220 с.

У новій книзі Романа Іваничука розкрито історію того, що пережило покоління автора від 30-х років минулого століття під час польської та радянської окупацій, розказано про здобуття довгожданої Незалежності. Описано духовне й політичне життя маленького містечка Коломия. Герої твору — українці, що одружувалися чи «водилися» з поляками або з євреями. Книга просякнута коломийською колоритністю, цікава та оптимістична. Автор зобразив «живі» діалоги, правдиві ситуації, що дає змогу читачам дізнатися, «як то воно було тоді жити»... 





Палинський, В. Бібліотекар : новели й оповідання / Віктор Палинський. – Львів : Апріорі, 2013. – 244 с.

Нова книжка прози відомого українського письменника Віктора Палинського - це ще одна нагода для шанувальників вишуканої літератури отримати справжню насолоду від читання, поринувши у світ невичерпної уяви та даровитого хисту. Його герої екстравагантні та несподівані, а їхні світи - можливості магічних перевтілень, містичних пошукувань. Звернімося до "Бібліотекаря"!







Чемерис, В. Л.  Ярославна : роман-есе / Валерій Чемерис.  – Харків: Фоліо, 2015. – 508 с. – ( Історія  України в романах)

«Ярославна» – це історичний твір про Стародавню Русь — і, водночас, це роман про сучасність, про нас, хто живе зараз на Україні.

Ярославна — одна з найвидатніших постатей Київської Русі, донька галицького князя Ярослава Осмомисла й жінка князя Ігоря Святославовича. Відомі й невідомі перипетії її життя та любові вже дев’ять століть хвилюють всіх, хто не байдужий до історії рідної країни. А взагалі-то «Ярославна» — це роман про княжі міжусобиці, що колись підірвали Русь і загрожують Україні зараз, це розповідь про віковічну боротьбу з кочівниками.

 


Шевчук, В. Фрагменти із сувою мойр : Театр прози : роман /  Валерій Шевчук . – Київ : Либідь, 2014. – 216 с.

Пропоноване видання становить другу частину клаптикового роману «Фрагменти із сувою мойр».

Світ – це система сфер. Представники соціального дна і люди зовні пристойні, зазнаючи химерних взаємопоєднань і відторгнень, усвідомлюють сакраментальну істину: «Одне лише в нашій волі – любити чи ненавидіти, а вибір має зробити кожен сам».






Шевчук, В. Фрагменти із сувою мойр : Милий кохання тягар : роман / Валерій Шевчук. – Київ : Либідь, 2014. – 216 с.

Пропоноване  видання становить третю частину клаптикового роману «Фрагменти із сувою мойр».

Містерію кохання уособлює життєва драма князя-воїна і професора-історика, канцеляриста Переяславського полку і охочого до танців із дівчатами студента, а ще Комп’ютерної Діви, яка раптом обертається на Козу з фотоапаратом…




Іващенко, Т. П. Сім акордів: п’єси: Нове вид. / Тетяна Іващенко. — Дніпро, 2015. — 288 с.

Головна тема п’єс — боротьба добра і зла, велич­ного і нікчемного, майбутнього і минулого. Її герої різноплано­ві — одні шукають істину у любові, самовідданій праці на благо інших, інші — у бездумних розвагах і наркотиках. Сюжети дра­матичних творів вкотре підтверджують незмінний закон життя: кожен пожинає те, що посіяв. Людина чесна і щира збере багатий врожай поваги, а то й безсмертної слави, як один із героїв п’єси поет, перекладач, громадський діяч Іван Франко, а хтивий й лег­коважний — замість золотої пшениці кукіль.






Лущик, П. М. Тамплієри короля Данила: роман /  Петро Лущик; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. - Харків: Фоліо, 2014. — 286 с.

Дія роману відбувається у XIII столітті. Папа Римський Інокентій IV відправляє до галицького князя Данила Романовича свого посла. Охороняти важливу особу доручено загону воїнів-тамплієрів на чолі з командором Гійомом де Пардо. Храмовникам доведеться вступити у сутичку не лише з монголами, що захопили руські землі, але й зі своїми одвічними суперниками госпітальєрами і навіть з ассасинами.





 Вільчинський, О. П. Дерева на дахах: роман / Олександр Вільчинський; худож.-оформлювач  О. М.  Артеменко. — Харків: Фоліо, 2010. — 345 с. 

Роман «Дерева на дахах» — це не тільки оповідь про життєві пошуки «неспокійної» людини, «героя свого часу» — Якова Довганя, бунтівника із довгим сивим хвостом і кільчиком у вусі. Це насамперед роман про Місто, про Тернопіль, що схожий на кораблик, про тернопільські будинки, схожі на кораблики, і про тернопільські кораблики, схожі на будинки, на дахах яких, до того ж, ще й ростуть дерева. Про тернопільську забігайлівку «для інтелектуалів і митців» «Пінгвін», а також про будинки, дерева та забігайлівки в інших містах, про одвічні стосунки між митцем і алкоголем, а ще про котів, чоловічу дружбу і справжню любов до Жінки. Чи то пак, до жінок. Словом, усім українським інтелектуалам, хто так і не дочитав «Улісс» Джойса, присвячується…



Тома, Л. В.  Данило Апостол / Леонід Васильович Тома. - Харків : Бібколектор, 2015. - 88 с.

Висвітлено роль Данила Апостола (1654 - 1734), який став гетьманом Лівобережної України у складний для держави час і, незважаючи на свій більш ніж поважний вік (73 роки), зумів залишити помітний слід в історії. Показано, що гетьман все життя тримався лінії Б. Хмельницького на утвердження в європейському просторі. Саме за його петицією Анна Іоанівна у так званих "Решительных пунктах" підтвердила - хоч і обмежену - козацьку автономію. Не маючи змоги вести самостійно зовнішню політику, Д. Апостол спрямував усі сили на піднесення економіки, викорінення корупції, впорядкування земельних відносин, зміцнення безпеки України. За часів його правління на річках Орелі, Береці, Берестовій - від Дністра до Сіверського Дінця - будується Українська оборонна лінія, завдяки його сприянню в Україну повертаються запорізькі козаки і засновують Підпільненську Січ. Д. Апостол був фундатором і покровителем храмів і монастирів, Києво-Могилянської академії, чернігівського колегіуму.


Курков,  А. Ю. Бікфордів світ: роман / Андрій  Курков. – Харків : Фоліо, 2013. – 378с.

Бікфордів світ» - це дуже серйозна та дуже сумна казка, сюжет якої складно переказати. Головні її теми - пам'ять і страх. Пам'ять про дитинство, розчарування у реальному світі, побоювання будь-яких змін, відсутність бажань, комплекс провини і безсилля перед життям. Роман жорсткий, абсурдний, проте цілком логічний. Ми всі прив'язані до бікфордового шнура в цьому вибуховому світі й тягнемо його за собою все життя.



Несбьо,  Ю. Син: скандинавський гостросюжетний роман  /  Несбьо Ю. ; пер. В.Б. Чайковського;  худож.-оформлювач  Д. О.  Самойленко. – Харків: Фоліо,  2014. – 574 с. – (Карта світу).

Сонні  Лофтус упродовж останніх десяти років відбуває термін за зло­чини, яких не скоював. В обмін за це він безперебійно отримує героїн. Інші в’язні часто звертаються до нього по розраду чи благословення, оскільки Сонні має серед них репутацію  напівченця-самітника. Наркоманом він став, коли його батько, офіцер поліції, вчинив самогубство і вже після смерті був визнаний винним у корупції. Сонні перебуває у центрі уваги корумпованого середовища Осло: тюремний персонал, поліція, адвокати, збоченець-капелан — усі зацікавлені в тому, щоб він залишався у в’язниці. Та дізнавшись про деякі, тривалий час приховувані факти щодо свого батька, Сонні вчиняє блискучу втечу і розпочинає полювання на людей, винних у злочинах, за які досі змушений був спокутувати він. 


Гюнтекін, Р. Н. Листопад : роман / Решат  Нурі  Гюнтекін; пер. Ю.В. Григоренко; худож. - оформл. Д.П. Вировець. - Харків : Фоліо, 2015. - 158 с. – (карта світу).

Алі Риза-бей був упевнений, що щастя не у багатстві а у вели­кій дружній родині. Та одного разу він постав перед вибором: за­лишитися чесним і гордо піти з посади або промовчати й далі, як і раніше, працювати з усвідомленням того, що покриваєш якісь темні справи. Будучи людиною принциповою, Алі Риза-бей покинув роботу і пішов на пенсію, сподіваючись на підтримку і розуміння близьких. Та він ніколи й гадки не мав, що доживе до тих днів, коли власні діти докорятимуть йому за чесність і порядність. Однак усе в його родині перемінилося: милі бесіди затишними вечорами пе­ретворилися на міжусобні війни, рідні люди стали чужим, а сам Алі Риза-бей опинився у цілковитій ізоляції і на схилі віку раптом зрозумів, що життя схоже на неминучий листопад, за яким іде хо­лодна зима…



Франзен, Дж. Свобода : роман  / Дж. Франзен; пер. з англ. А.О. Івахненко. – Харків : Фоліо, 2012. – 447 с. – (Карта світу).

Франзен розмірковує над тим, чи є свобода вибору, чи знаємо ми, чого прагнемо, коли бажаємо У романі “Свобода” (2010), що блискуче відроджує традиції великої прози XIX століття, свободи, як легко жертвуємо близькими людьми заради її привида.
Свобода стає прокляттям для Волтера Бергланда. Його життя вибудуване як ідеальний проект. Він криштально чесна людина, читає правильні книжки і слухає правильну музику; він ідеальний чоловік і батько; він присвятив себе боротьбі за довкілля, голосує на виборах за правильних кандидатів; він споживає правильну їжу і навіть у тріскучі мінесотські морози їздить на роботу велосипедом. Та раптом його життя, як неправильно збудований міст, руйнується під тиском чужої свободи. Спочатку бунт сина, потім зрада дружини і єдиного друга, і нарешті зрада власних принципів...




Хьог,  П. Тиша: роман / П. Хьог; пер. В.М. Верховня. - Х.: Фоліо, 2013. - 509 с. - (Карта світу).

Каспер Кроне, клоун із світовим ім'ям і шанувальник Баха, відчуває людей як музику, визначаючи мелодію і тональність кожної людини. Одного разу до нього приводять дев'ятирічну дівчинку Клару-Марію, яка ніяк не звучить. Усередині дитини - тиша. Невдовзі з'ясовується, що дівчинку було викрадено. Клара - Марія благає допомогти їй, і Каспер з головою поринає у хитросплетіння інтриг, де все змішалося: діти з паранормальними здібностями, гравці на ринку копенгагенської нерухомості, геодезисти та сейсмологи, циркові акробати, монахині із Східної церкви, гонщики-інваліди - і все це на тлі сучасного Копенгагена, химерного міста-лабіринта.







Бернгард, Т. Холоднеча: роман. Старі майстри: комедія / Томас Бернгард; переклад з німецької Т. І. Гавриліва; передм. та коментарі Т. І. Гавриліва; худож.-оформлювач  О. Д. Кононученко. – Харків: Фоліо, 2013. – 474 с. – (Бібліотека світової літератури).
 «Холоднеча» (1963), перший роман, відразу приніс письменникові визнання. Це багатопланова розповідь про людські страждання, про достоїнство особистості, про тяжке існування людини у просторі, де панує холод самотності та відчуженості.
Прозова комедія «Старі майстри» (1985) «розважає» читача дошкульною критикою держави, її інституцій, а також доскіпливим перечитуванням канону, на якому побудовано західну культурно-освітню традицію. Мова Бернгарда близька до музикальних структур, а твори читаються на одному подиху, ще нікого не залишивши байдужим.



Шатобріан, Ф. Р. де  Замогильні записки / Франсуа Рене де Шатобріан; пер. В. М. Верховня; передм. О. В. Красовицького; худож.-оформлювач Г. В. Кісель. – Харків: Бібколектор, 2015. – 794 с.
Франсуа Рене де Шатобріан (1768—1848) — відомий французький письменник, «батько романтизму», державний діяч, що виступав проти Наполеона, давав поради Людовіку XVIII, відмовлявся від співпраці з іншим французьким королем — Луї-Філіпом (незважаючи на настійливі прохання) і виконував таємні доручення матері вигнаного спадкоємця престолу — герцогині Беррійської.
«Замогильні записки», які Шатобріан дозволив опублікувати лише після своєї смерті, — за жанром звичайна автобіографія, та водночас це грандіозна історична хроніка, в якій ідеться про один з найбурхливіших періодів в історії Франції (Революція, Імперія, Реставрація, Сто днів, друга Реставрація, Липнева монархія), змальовано портрети Мірабо і Лафаєта, Талейрана і Наполеона, описано Ніагарський водоспад і швейцарські Альпи, Лондон 1794-го, Рим 1829-го і Париж 1830 року...


Положій, Є. В. Юрій Юрійович, улюбленець жінок: повість / Євген Положій. – Харків: Фоліо, 2013. – 218 с.
Юрій Юрійович, головний персонаж нової книги Євгена Положія, абсолютний антигерой нашого часу. Він просто дуже добрий і щирий, ані обставини, ані люди не змогли змінити його характер. Це неймовірно смішна і захоплююча книга, можливо найсмішніша з тих, що вам довелося читати останнім часом. Автор присвятив її всім українцям свого покоління, які живуть сьогодні не в Україні, виїхали за кордон нещодавно і залишилися там, щасливі. 


Остен, Дж.  Доводи  розсудку: роман / Джейн  Остен; пер. з  англ. Т.О. Шевченко. – Харків: Факт, 2013. – 318с.

Світ творів англійської письменниці Джейн Остен (1775–1817) — світ звичайних чоловіків і жінок, доволі буденний, розмірений і в той же час не позбавлений драматизму. Тонкий психолог і знавець людського серця, письменниця створила надзвичайно виразні й правдиві образи. Її герої — живі люди, з усіма їх достоїнствами і недоліками, здатні і на високі почуття, і на великі помилки.
Ще зовсім юною Енн Елліот, героїня роману «Доводи розсудку», зустріла свою любов, але змушена була відмовитися від коханого заради інтересів сім'ї. Довгі роки розлуки, що минули до їхньої нової зустрічі, довели: час не власний над істинними почуттями, і хоча крок до щастя зробити непросто, герої впевнені — лише доводи власного розсудку повинні керувати нашими вчинками, стримувати пристрасті та застерігати від зради, у тому числі від зради у коханні…


Когтянц,  К. А.  Монети  для  патріарха: роман / Костянтин Когтянц; худож.-оформлювач О. М. Іванова. – Харків: Факт, 2015. – 217 с.
Новий роман К. Когтянца «Монети для патріарха» отримав спеціальний приз як кращий історико-патріотичний твір на «Коронації слова-2013».
Чи часто ви читали фентезі, в якому всі історичні факти, до найдрібніших подробиць, викладені напрочуд точно?! Навіть така дивовижна подія, як громадянська війна між червоними та білими у Єгипті та Сирії на межі XVII–XVIII століть…
Сердюк Мусій Ільченко на прізвисько Пройдисвіт отримує завдання – доставити Антіохійському патріархові дивні монети, знайдені під час зведення укріплень Києво-Печерської лаври… А що із цього вийшло, дізнаєтеся із нового роману Костянтина Когтянца.




Роздобудько,  Ірен.  Ґудзик-2. Десять років по тому: роман / Ірен  Роздобудько. – К.: Нора-Друк, 2015.- 320 с. – (Читацький клуб).

Дійсно, що може трапитися з героями книги, що полюбилася, за часовий проміжок у десять років? Чи здатні вони порозумітися? Чи станеться так, що життя розведе їх настільки далеко й обдарує новими можливостями настільки щедро, що вже про жодне «продовження» теми не йтиметься? А може, герої опиняться у вирі революції чи навіть війни?

Книжка «Ґудзик 2» є продовженням історії непростих взаємин Ліки та Дениса у романі «Ґудзик 1».  Колись  головний герой  втратив все: кохану людину, смак до життя, сенс працювати в країні, що поволі котиться в прірву… Але життя не зупинилося. Улюблені герої знову зібралися разом: Денис, Ліка, Єлизавета Тенецька. Десять років по тому…


Наконечний, Є. П. Украдене ім’я: Чому русини стали українцями / Євген Наконечний; передм. Я. Дашкевича. - 4-є, доп. і випр. вид. – К.:2013. – 392 с.

У роботі розглядається функціонування українського та російського етнонімів у їх історичній взаємодії, простежуються передумови і наслідки утворення етноніма “Україна” — імені нації, що визначає її ідентичність. Автор також висвітлює питання вживання в українській мові етноніма “єврей”.












Суворов,  В. Остання республіка / Віктор Суворов. – Київ : Гамазин, 2015. – 420 с. - (Нетабачна історія).

У  цій книзі автор  ставить нові сміливі запитання, і розповідає про славнозвісний День Перемоги і коли його почали святкувати, чому Парад Перемоги приймав не сам Верховний Головнокомандувач  Іосіф  Сталін, а його заступник Маршал Жуков? Чи справді СССР  був не готовий до війни, яким було співвідношення військових сил гітлерівської Німеччини та СССР? І головне — чому Радянський Союз програв Другу світову?  Відповіді змусять замислитися. 



Суворов, В. Її ім’я було Татьяна : Хроніка «Великого десятиліття»: Кн. 1 / Віктор Суворов. – Київ : Гамазин, 2013. – 380 с. (Нетабачна історія).
«Її ім’я було Татьяна» – це найсвіжіший твір автора, який українці мають змогу прочитати одними з перших у світі. Як і чому Жуков скинув ядерну бомбу на власну армію та підірвав власний лінкор? Як Хрущов прийшов до влади? Як Радянський Союз уник китайського варіанту модернізації соціалізму? Чому збирався закидати Європу ядерними бомбами і захопити її?.. Відповіді на ці та багато інших питань ви знайдете в цій книзі.
Книга є першою з трилогії «Хроніка “Великого десятиліття”». Книга друга – «Облом», третя книга -  «Кузькіна мать».






 


 
Сила м’якого знака, або  Повернення  Руської  правди /  За ред. Лариси 
Івшиної . – Видання третє, стереотипне. – К.: ПрАТ»Українська прес-група»,
2012. – 800 с. 

 «Сила м’якого знака…» — це книжка про незнищенність. Про глибину й могутність нашого історичного коріння. Це спроба «Дня» та наших авторів не тільки дослідити Київську Русь як історичне явище, а й зрозуміти icторію її Історії. Ця книжка — про те, як минуле нашого народу намагалися привласнити i як воно не піддалося. Як державотворчий, культурний i духовний спадок княжої доби перекроювали спершу Російська імперія, а згодом — Радянський Союз. I як ці спроби повторюються сьогодні, вже на нових рівнях. Не дарма відомий британський вчений, громадський діяч i журналіст Ланселот Лоутон у 1930-х рр. назвав анексію Київської Pyci «одним iз найбільших політичних шахрайств у нашій історії». Автори книжки переконані, що повернення Руської правди та зміцнення української ідентичності сьогодні вкрай важливе не лише для нас, а й для Pociї та Європи. Українська спільнота дозріла, щоб прийняти історичну правду в повному обсязі.

 


 
 

Пам'ятники, пам'ятні знаки, меморіальні дошки Рівненської  області : наук.-допом. бібліогр. покажч. / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; уклад.: Л. М. Малишева, Н. М. Кожан ; наук. ред.: О. Л. Промська, О. П. Прищепа ; ред.: З. М. Тирак, Л. Г. Сахнюк ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. – Рівне : Волин. обереги, 2015. – 186 с.

Науково-допоміжний  бібліографічний покажчик присвячений пам’ятникам, пам’ятним знакам, меморіальним дошкам Рівненської області. У пропонованому виданні з найбільшою повнотою відображені відомості про документи, опубліковані з 1950-х рр. і до теперішнього часу. Вміщено інформацію про пам’ятники, пам’ятні знаки, меморіальні та анотаційні дошки, розміщені у населених пунктах відповідно до сучасного адміністративно-територіального поділу Рівненської області.


Ігор Свєшніков – археолог, історик, краєзнавець : наук.-допом. біобібліогр. покажч. / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; уклад.: Л. М. Малишева ; наук. ред.: О. Л. Промська ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. – Рівне : Волин. обереги, 2015. – 128 с. – (Серія «Дослідники Рівненського краю»).

Науково-допоміжний бібліографічний покажчик присвячений пам’яті відомого на Рівненщині археолога, історика, краєзнавця, доктора історичних наук Ігоря Кириловича Свєшнікова. У покажчику з найбільшою повнотою представлено відомості про наукові праці, статті, архівні та неопубліковані документи І. К. Свєшнікова з 1946 по 2015 рр. та публікації про його життя і діяльність. Відбір документів завершено у вересні 2015 р. У покажчику відображено монографії, колективні праці, довідкові видання, навчальні та бібліографічні посібники, статті із наукових збірників, матеріалів конференцій, журналів, продовжуваних і періодичних видань українською, російською та польською мовами.



Тарасова, О.О.  Таємничий світ ляльки-мотанки / Ольга Тарасова. – К.: Либідь, 2015. – 200 с.: іл.

Запрошуємо всіх охочих до манливого світу ляльки-мотанки, яка є віддзеркаленням прадавньої культури, традицій і світовідчуття наших пращурів. Лялька-мотанка - не лише певний культурний символ. Це й потужний хатньо-побутовий оберіг, і обрядовий атрибут, і забавка для дітей і дорослих, і оригінальний сувенір, і прикраса інтер’єру оселі. Дізнатися про різновиди й призначення ляльок-мотанок, традиції, обряди й звичаї, з якими вони повя’зані, опанувати зовсім не складні способи їх виготовлення й зрештою мати напрочуд цікаве й корисне улюблене заняття на дозвіллі вам допоможе пропонована книжечка.



 Войтович, В.  М. Томаш Оскар Сосновський. Скульптура класицизму / Валерй Войтович. – Рівне, 2015. – 300 с.

Книга В. Войтовича розкриває життєвий та творчий шлях скульптора, збагачена численними ілюстраціями, без сумніву викличе неабиякий інтерес у науковців та мистецтвознавців. Сосновський Томаш Оскар (12. XII. 1812, с. Новомалин, тепер Рівненської обл. – 27. I. 1886, м. Рим) – визначний скульптор з України, де він народився, зі світовим іменем. Художню освіту здобув у Варшавській Академії мистецтв, академіях Берліна і Рима. Т. О. Сосновський був доктором скульптури і регентом Академії св. Луки в Римі, а також інспектував художні установи Італії; був головним директором музеїв і галерей Рима. Двадцять чотири художніх академій світу надавали йому почесне звання доктора (honoris causа). Талановитий митець з Острожчини – автор понад ста біломармурових шедеврів, які є окрасою багатьох храмів та музеїв Рима, Ізраїля, Назарета, Вільнюса, Варшави, Кракова, Рівного, Острога, Житомира, Львова, Чернігова.  Поєднання зворушливої релігійності з поетичним безмежжям творіння Високого Ренесансу вплітає в духовну систему людської думки зворушливі почуття, виховані великими творцями минулого й нового часу, до когорти яких належав Сосновський, їх постійну потребу в нагадуванні та продовженні духовності, гуманізму й творчого процесу. Нині для культурного світу постать Сосновського, незаслужено забутого, завдяки дослідженню Валерія Войтовича повертається в Україну.



Тріщук, О. В. Словник помилкового слововживання в сучасних медіа: Неправильно-правильно / О. В. Тріщук, Н. М. Фіголь. - Київ : НТУУ "КПІ", 2015. - 153 c. - укp.

У словнику  подано типові мовні помилки, які трапляються на телебаченні, радіо та сторінках різних видань. Увагу зосереджено на порушенні фонетичних, морфологічних, лексичних норм, на недоречному вживанні запозичень, зросійщених слів та словосполучень. Видання покликане сприяти збереженню української літературної мови, увести в широкий обіг правильні відповідники до помилкових зловживань, максимально поширити сталі словосполучення в українському мовному професійному середовищі



Українсько-угорський та угорсько-український словник = Ukrán-magyar és magyar-ukrán szótár / упоряд. Іштван Палко. - Львів : Світ, 2015. - 319 с.

Пропонований словник налічує близько 5600 слів в українській частині і приблизно стільки ж – в угорській. Містить загальновживану лексику, властиву для повсякденної мовленнєвої практики. Окрім перекладу подано граматичну форму слова та наголос. Створений на виконання Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин, сприятиме зближенню двох націй, їх взаєморозумінню, взаємозбагаченню культур, поглибить інтерес до них з боку широкого читацького загалу.



 Костів, К. Словник-довідник біблійних осіб, племен і народів / Костянтин Костів; упоряд. Олександр Прокопович Косюк. – Вид. 2-е, перероб. – К. : Україна, 2015. – 419 с.
Популярне довідкове видання відомого сучасного канадського церковного діяча, вченого-біблеїста містить понад 1700 статей, в яких подано біографічно-історичні відомості про осіб, племена та народи, що згадуються у Біблії.Кожна публікація ідентифікується конкретним словом, розміщеним у довіднику за абетковим принципом. Літера «А», приміром, нараховує чи не найбільше біблійних слів (близько двохсот), серед яких ‑ «Аарон», «Аваддон», «Авесалом», «Авраам», «Адам», «Азарія», «Аристарх», «Артеміда», «Асинкрит», «Ахімелех» та чимало інших. Як бачимо, в основному це імена людей і надприродних істот, котрі фігурують у Біблії і навколо яких відбуваються таємничі і трагічні події.

Немає коментарів:

Дописати коментар